Třetí sazba DPH je chimérou, kritizuje plány budoucí koalice analytik | E15.cz

Třetí sazba DPH je chimérou, kritizuje plány budoucí koalice analytik

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Racek Jan

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případné zavedení třetí sazby DPH nebo minimální daň pro živnostníky, o které uvažuje vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, není podle většiny oslovených analytiků optimální řešení a spíše způsobí ekonomice další problémy. Minimální daň dnes kritizovala i Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) jako alibistické řešení.

Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci dořešili v noci na dnešek sporné body programu a dohodli se na koaliční smlouvě. Podle ní by měla být zavedena třeba právě třetí sazba DPH pro léky, knihy, pleny a dětskou výživu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že by sazba měla být pět procent.

„Třetí sazba DPH je podle mého názoru chimérou. Je v rozporu s daňovou politikou EU, podle níž by sazby měly být nanejvýš dvě. Tři sazby mají jen země, které si při vstupu do EU sjednaly výjimku,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Naopak podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho snížení DPH u některých položek by mohlo mírně stimulovat spotřebu, která je podle něj Achillovou patou české ekonomiky.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka je ale třetí sazba DPH špatné řešení: „Pokud chce vláda pomoci rodinám s nízkými příjmy, měla by raději snížit zdanění jejich práce, nebo použít systém sociálních dávek.“ Zároveň upozornil, že Dánsko, jehož hospodářská politika je dávána za vzor po celém světě, má jedinou sazbu DPH 25 procent.

Politici chtějí danit neexistující zisky

Politici se kromě třetí sazby DPH také dohodli na zavedení minimální daně pro živnostníky. Podle Marka je to lepší než nic, ale jde až o druhé nejlepší řešení. „Problém je v nastavení paušálů a tam by měla vláda směřovat své úsilí,“ uvedl. Paušály přitom podle dostupných informací chce koalice rovněž upravit, nebo je omezit určitou částkou.

„Minimální daň pro OSVČ znamená, že si stát nárokuje danit i neexistující zisky, což je největší představitelná ekonomická nespravedlnost,“ uvedl k tomu Sobíšek. Naopak Franče hodnotí tento krok pozitivně. „Minimální daň pro OSVČ také hodnotím pozitivně, protože výběr daně z příjmů fyzických osob u OSVČ je téměř nulový,“ řekl.

Podle AMSP je minimální daň zcela nesystémové a alibistické řešení. „Vznikající vláda tím dává jasný signál, že nedokáže uřídit státní rozpočet a s předstihem raději zavede nesystémové, plošné výběry, aniž by alespoň naznačila, co pozitivního pro podnikatelský sektor vůbec hodlá učinit,“ okomentoval záměry budoucí koalice předseda asociace Karel Havlíček.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video