Trh fúzí a akvizic se stabilizoval a letos poroste, tvrdí studie | E15.cz

Trh fúzí a akvizic se stabilizoval a letos poroste, tvrdí studie

Trh fúzí a akvizic se stabilizoval a letos poroste, tvrdí studie
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ppf.cz

ČTK

Světový trh fúzí a akvizic se stabilizoval a v letošním roce poroste. Nejlépe si povedou sektory zdravotnictví a technologií, kde se ochota uzavírat transakce zvýší o více než 30 procent. Oživení lze očekávat také na evropských trzích včetně Česka. Vyplývá to z analýzy celosvětové sítě poradenských společností KPMG.

Globální ukazatel ochoty uzavírat transakce, se kterým KPMG ve svých analýzách pracuje, stoupl za posledních šest měsíců o 15 procent. V meziročním srovnání jde o 12procentní nárůst.

„Velmi dobrou zprávou je, že po dvou letech roste také transakční kapacita a i v letošním roce lze očekávat její navýšení až o 15 procent. Firmy totiž využívají příznivou situaci, která nastala u úrokových sazeb. To je známka jisté stabilizace makroekonomického prostředí a pozitivního naladění trhů,“ uvedl partner odpovědný za poradenské služby zaměřené na transakce a restrukturalizaci v KPMG ČR Alex Verbeek.

Objem dokončených transakcí se v roce 2012 snížil o 24 procent, zatímco jejich hodnota klesla pouze o 13 procent. U oznámených transakcí objem klesl o 20 procent, zatímco jejich hodnota vzrostla o 68 procent. Dosavadní vývoj tak naznačuje celkové oživení trhu. Dobře si podle prognózy povedou především evropské korporace, které tak navážou na úspěšný závěr loňského roku, kdy předpokládaný poměr ceny akcie k zisku na akcii od června 2012 stoupl o 19 procent.

„V ČR se sice také očekává nárůst počtu transakcí ve zdravotnictví a technologických odvětvích, ale objemově největší transakce budou pravděpodobně v tradičních sektorech, jako je například energetika a infrastruktura. Jednou z nejvýznamnějších transakcí bude určitě prodej společnosti Net4Gas, který je před dokončením, a prodej čtvrtiny Generali PPF Holdingu. Další transakce lze očekávat ve strojírenství, potravinářství, telekomunikacích či automobilovém průmyslu, dodal Verbeek.

KPMG ČR byl podle žebříčku Mergermarket největším poradcem pro fúze a akvizice v letech 2012 a 2011. V roce 2012 se poradensky podílela na devíti transakcích v celkové hodnotě 200 milionů dolarů.

Thomas Kleefuß: Net4Gas dá do plynovodů dalších 15 miliard

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!