U ministryně Válkové končí už třetí náměstek, ekonom Kasík

ministryně spravedlnosti Helena Válková

ministryně spravedlnosti Helena Válková Zdroj: ctk

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Nahradí ho inženýr Miroslav Zábranský. Kasík je už třetím náměstkem ze čtyř, který za vedení Válkové skončí ve funkci. Na jaře odešla po sporech s ministryní legislativní náměstkyně Hana Marvanová, krátce po ní byl odvolán náměstek pro vězeňství Pavel Štern, jenž si na ministryni stěžoval policii kvůli tendru na elektronické náramky pro vězně.

„Mohu potvrdit, že ministryně spravedlnosti Helena Válková rozhodla včera (v pondělí) o odvolání náměstka pro ekonomický úsek Pavla Kasíka. Změna na pozici náměstka nastane na přelomu roku,“ uvedl ředitel tiskového odboru Miroslav Konvalina.

„Na inženýra Zábranského čeká nelehký úkol v podobě náročných investičních akcí v příštích letech. Ty by měly probíhat s větším zapojením ministerstva,“ komentovala své rozhodnutí Válková. Žádné bližší údaje o novém náměstkovi nezveřejnila. Zábranský prý v současné době na ministerstvu nepracuje.

Ministryně doplnila, že v příštím roce se v rámci resortu počítá například se zahájením investiční akce na výstavbu Justičního areálu v Ústí nad Labem či se zajištěním konečné dislokace Obvodního soudu pro Prahu 5.

Loajální Kasík

Kasík nechtěl zprávu o odvolání komentovat, odkázal se na loajalitu ke svému zaměstnavateli. Válková ho zřejmě odvolala na základě tlaků z hnutí ANO i od některých představitelů justice.

Nestraník a vystudovaný architekt Kasík z úřadu odchází už potřetí. Poprvé přišel na ministerstvo spravedlnosti v roce 2008 za Jiřího Pospíšila (ODS). Nejprve pracoval jako ředitel investiční sekce a poté jako náměstek pro ekonomiku. Z úřadu nakrátko odešel za působení ministryně Daniely Kovářové, v červenci 2010 se pak společně s Pospíšilem vrátil. Pospíšilův nástupce Pavel Blažek (ODS) ho odvolal, Kasíka ale na ministerstvo loni znovu povolala Marie Benešová (ČSSD).

Z původní sestavy náměstků, se kterou Válková počátkem roku na ministerstvu začínala, zbude v úřadu po Kasíkově odchodu pouze náměstek pro mezinárodní a ústavněprávní úsek Petr Jäger.

Nekoncepční ministryně

Opoziční poslanec a člen ústavněprávního výboru Martin Plíšek (TOP 09) napsal, že odvolání Kasíka svědčí o „personální nekoncepčnosti a chaotičnosti“ ministryně. „Odvolání náměstků má samozřejmě negativní dopad na jejich vedoucí podřízené, kteří zpravidla také končí ve svých funkcích, a resort spravedlnosti je tak personálně destabilizován,“ uvedl.

Dodal, že bude chtít, aby se touto „neutěšenou situací“ co nejdříve zabýval ústavněprávní výbor Sněmovny.