Úvahy vlády o možném zestátnění ČEZ jsou podle Zemana v rozporu s pravicovou ideologií

Prezident Miloš Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové

Prezident Miloš Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové Zdroj: CNN Prima News

Zestátnění energetické společnosti ČEZ podle Zemana odporuje pravicové ideologii.
2
Fotogalerie

Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta České republiky Miloše Zemana v rozporu s pravicovou ideologií. Vláda podle něj nebere v úvahu náklady zhruba 200 miliard korun na vytěsnění minoritních akcionářů. Podotkl ale, že na valné hromadě vždy rozhoduje o návrzích většina, kterou drží stát. Zeman to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Prezident také prohlásil, že věří novému guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi, že zastabilizuje úrokové sazby.

„Úvaha vlády o de facto zestátnění nebo znárodnění ČEZ mi zase připadá jako rozporná s pravicovou ideologií, protože jistě víte, že pravice chce privatizovat a levice chce znárodňovat,“ uvedl Zeman. Podle něj jsou na místě obavy ze soudů ze strany minoritářů. „Já proti tomu namítám, že na valné hromadě rozhoduje většina. A stát má prokazatelnou většinu sedmdesát procent,“ dodal Zeman. Akcie ČEZ drží stát prostřednictvím ministerstva financí.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém červnovém projevu prohlásil, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, Podle odborníků tak potvrdil spekulace o možném rozdělení ČEZ na soukromou a státní část. Stát by získáním elektráren mohl ovlivňovat ceny elektřiny. Fiala již v květnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Ještě to ale vyžaduje důkladnější analýzy, dodal.

Balík akcií, který drží menšinoví akcionáři ČEZ, má nyní hodnotu zhruba 180 miliard korun, uvedl již dříve hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Jestliže by stát chtěl pod sebe získat nejen výrobu elektřiny a jádro, ale i distribuci, a měl zaplatit přirážku desítek procent, pak výsledná částka bude činit minimálně 200 miliard korun,“ dodal.

Nejslavnější bonmoty Miloše Zemana:

Video placeholde
Miloš Zeman a jeho nejslavnější bonmoty • Videohub

Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy korun, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Zeman v televizní diskuzi také řekl, že věří novému šéfovi ČNB. Důvodem, proč prezident doufá ve stabilizaci úrokových sazeb, je předchozí Michlův slib. „Ale také proto, že jsem mluvil s novými třemi členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k nějakému razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl Zeman.

Prezident Zeman v nedělní Partii dále prozradil, že zvažoval nejmenování Vladimíra Balaše (STAN) ministrem školství, protože má vůči němu výhrady. Neučinil tak ale s ohledem na skutečnost, že vláda Petra Fialy tento týden převzala předsednictví v Radě Evropské unie

Za dobře pracující ministry ve vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN označil prezident ministra spravedlnosti Pavla Blažka a ministryni obrany Janu Černochovou (oba ODS). Dlouhodobě naopak kritizuje šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti). Prezident by rovněž souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků.