V ČR se potvrdil výskyt britské mutace koronaviru | E15.cz

V Česku se potvrdil výskyt britské mutace koronaviru, která je výrazně nakažlivější

ČTK, gal

Vstoupit do diskuze
1

V Česku se potvrdil výskyt britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. S odkazem na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou a imunologa Zdeňka Hela to uvedl server Deník N. Počet zachycených případů zatím není známý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informace nechtěl komentovat.

Podle Jiřincové britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků. „Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci,“ uvedla. Právě to se nyní podle Jiřincové potvrdilo. Doplnila ale, že není jasné, že varianta vznikla na území Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

Na svém webu to zároveň uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který odkázal na výsledky testování podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění. Možný počet zachycených případů zatím není jasný.

Zdravotní ústav sdělil, že referenční laboratoř nyní zpracovává deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. "Výsledky budou k dispozici příští týden," uvedl SZÚ. Materiály referenční laboratoř obdržela počátkem týdne z laboratoře Nemocnice na Bulovce, uvedla.

Národní referenční laboratoř také vyzvala všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby ji a příslušnou hygienickou stanici informovaly o možných případech mutace a poslaly materiál pro ověření. Cílem je, aby "mohlo být vydáno adekvátní opatření vedoucí k omezení šíření britské varianty," uvedla referenční laboratoř.

Výskyt britské varianty potvrdili i další odborníci. „Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky,“ řekl webu imunolog Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce.

Odhalení nové mutace viru SARS-CoV-2 oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v polovině prosince. Podle něj se šíří především na jihu Anglie.

Desítky zemí světa včetně sousední Francie kvůli tomu omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh COVID-19. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

"Britská varianta je spojována s rychlejším šířením viru. Bylo by tedy ještě důležitější dodržovat opatření ke snížení mezilidských kontaktů a dodržování protiepidemických opatření," řekl Deníku N ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o nové variantě komentovat nechtěl.

Rozšíření britské mutace může zvýšit zatížení pro nemocnice, které se starají o pacienty s nemocí covid-19. Před mutací ale očkované chrání dosavadní vakcíny včetně té od firem Pfizer a BioNTech, kterou zejména se nyní v Česku očkuje.

Britská mutace koronaviru ale není jedinou variantou. Objevily se už další, a to jihoafrická a brazilská mutace.

Autor: ČTK, gal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.