V kauze Promopro zazněl poslední verdikt, podnikatel Veverka dostal 7,5 roku | E15.cz

V kauze Promopro zazněl poslední verdikt, podnikatel Veverka dostal 7,5 roku

Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
Logo českého předsednictví EU, během nějž Promopro získalo sporné zakázky
• 
ZDROJ: EU2009.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Libor Veverka byl v kauze Promopro podle Hospodářských novin (HN) odsouzen k 7,5 roku vězení. Veverka byl posledním z 12 obžalovaných, u kterého se ještě v případu předražené státní zakázky na zajištění techniky při českém předsednictví EU čekalo na verdikt. Již dříve soud vynesl rozsudky nad osmi podnikateli a osvobodil tři státní úředníky. Stát vyčíslil škodu v kauze na 938 milionů korun.

Společnost Promopro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle policie byla smlouva nastavena tak, že si Promopro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun. Finanční úřad kvůli porušení rozpočtové kázně vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun.

V kauze bylo obžalováno 12 lidí z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Vedle tehdejšího jednatele Promopra a osmi zástupců dalších firem byli obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci Úřadu vlády.

Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS), jehož vládní sekce o zakázce rozhodla, mezi obviněnými nebyl. Trojici úředníků soud osvobodil, ale v červnu odsoudil sedm podnikatelů - někdejšího jednatele firmy Promopro Jaroslava Veselého a šest zástupců subdodavatelských společností - až k devíti letům vězení. V září pak ještě uložil dalšímu podnikateli, Radku Müllerovi, trest ve výši šesti let a devíti měsíců.

Nejpřísnější verdikt si vyslechli Veselý z Promopra a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 milionů musí Česko vymáhat v civilním řízení.

Lenka Bradáčová: Vzbudili jsme nereálná očekávání

Alexandr Vondra: Premiér Sobotka je Babišův fíkový list

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video