V Kutné Hoře hořel odpad, škoda dosáhla 10 milionů. Příčinu hasiči zatím neznají | e15.cz

V Kutné Hoře hořel odpad, škoda dosáhla 10 milionů. Příčinu hasiči zatím neznají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hasiči dostali v neděli kolem 18:30 po čtyřech hodinách hašení pod kontrolu požár odpadu v průmyslovém areálu v Kutné Hoře v městské části Karlov. Hořely například plasty nebo lepenka, z místa požáru stoupal tmavý dým, který byl vidět z mnohakilometrové dálky, například z Kolína, ale i z pražských Kobylis. Hasiči nyní požár dohašují, což bude trvat až několik hodin. Příčina požáru není známá, předběžně vyčíslená škoda činí 3,5 milionu korun. Na zásahu se podílelo asi sto hasičů, pět jich museli zdravotníci ošetřit.

Požár v průmyslovém areálu nahlásil svědek na tísňovou linku kolem 14:30. Velitel hasičů vyhlásil třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, s plameny bojovalo více než sto profesionálních i dobrovolných hasičů. Plameny přeskočily také na vedlejší pole, s jeho hašením pomáhal vrtulník se speciálním vakem na vodu.

V bezprostřední blízkosti požáru se nacházelo několik hal, jednu z nich požár zcela zničil, další se hasičům podařilo uchránit. V jedné z hal je například sklad elektroniky v hodnotě několika milionů korun. I uchráněné haly ale poškodilo sálavé teplo.

Zdravotničtí záchranáři museli ošetřit pět hasičů, dva z nich převezli do nemocnice. "Zhoršený zdravotní stav byl způsobený převážně přehřátím, u jedné osoby kvůli kolapsu z přehřátí byl nutný transport do nemocnice v Kutné Hoře. Druhá osoba se nadýchala zplodin hoření, také byla převezena do nemocnice," řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Škodliviny unikající do ovzduší hasiči neměřili, podle jejich mluvčího Jaroslava Gabriela byly na místě dobré rozptylové podmínky, dým navíc stoupal kolmo vzhůru a vysoko nad město. Požár vypukl na okraji města, historické centrum Kutné Hory tak nebylo ohroženo. Vjezd do areálu je z Čáslavské ulice, v areálu je třídírna odpadů.

K místu zásahu hasičů se snažili dostat lidé z okolních obcí, aby se na požár podívali zblízka. Například starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín) na facebooku vyzval obyvatele, aby do Kutné Hory nejezdili, protože komplikují práci hasičům a blokují silnice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery