V zásilce pro Babiše byl nebezpečný jed | E15.cz

V zásilce pro Babiše byl nebezpečný jed

V zásilce pro Babiše byl nebezpečný jed
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

V obálce, která ve čtvrtek dorazila ministrovi financí Andreji Babišovi, byla smrtelná dávka jedu. Zásilky doručené na Hrad a do televize Prima toxické nebyly. Již v úterý přišla na ministerstvo vnitra obálka s kyanidem. Není jasné, zda šlo o stejnou látku. Ústav vzhledem k vyšetřování případu nemůže bližší podrobnosti sdělovat.

Babiš upřesnil, že obálka dorazila přímo k němu domů a byla podána ve Slovinsku. „Nevím o tom, že obsahovala smrtelnou dávku jedu,“ uvedl. Vysvětluje si to tím, že aktivity ministerstva vadí mnoha lidem, kteří nepodnikají poctivě.

Policie informace o podezřelých zásilkách z minulého týdne nechtěla kvůli pokračujícímu vyšetřování komentovat. „Případem se stále intenzivně zabýváme,“ řekla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Podle dřívějších informací ministerstva financí zásilka obsahovala bílý krystalický prášek. K ohrožení života ani zdraví žádného ze zaměstnanců ministerstva nedošlo. Stejný den dorazil bílý prášek i na adresu správy Hradu, nikoliv do kanceláře prezidenta.

Testy této látky ale podle mluvčího Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radka Pokorníka byly bez radioaktivních či biologických nálezů. Do televize Prima dorazila podezřelá zásilka s bílým práškem v pátek. Ani ta podle testů laboratoře nebyla toxická.

Chovanec dostal obálku s kyanidem

Sérii podezřelých zásilek odstartovala v úterý obálka, která přišla ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Ta obsahovala dvě ampule kyanidu v životu nebezpečném množství. Zásilka byla odeslána ze severu Evropy.

Premiér Bohuslav Sobotka nechtěl minulý týden situaci přeceňovat. Není to podle něho nic, co by ohrožovalo bezpečnostní situaci v České republice.

Naposledy se zásilky s bílým práškem v Česku objevily v září, kdy je obdržely některé úřady včetně Hradu. Podle vyjádření Chovance není pravděpodobné, že by minulý týden šlo o stejného pachatele jako v září. Zásilky s podezřelým obsahem se objevovaly i dříve, ale žádná z nich podle dostupných informací neobsahovala nebezpečnou látku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!