Ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před lidovci a KSČM | E15.cz

Ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před lidovci a KSČM

Ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před lidovci a KSČM
Zlínský kraj
• 
ZDROJ: Wikimedia

ČTK

Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před KDU-ČSL a KSČM. ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu. Z celkových 45 mandátů získali sociální demokraté 12 křesel, lidovci deset, komunisté devět, pět získali občanští demokraté a pět mandátů mají TOP 09 a Starostové pro Zlínský kraj. Čtyři křesla má Strana práv občanů-zemanovci. K volbám přišlo přes 40 procent lidí, což je podobná účast jako v roce 2008.

Minulé krajské volby v regionu vyhrála ČSSD se ziskem 35,4 procenta hlasů. To znamenalo zisk 18 mandátů z celkových 45. Druhá skončila ODS s 11 mandáty a ziskem 21,96 procenta hlasů. Následovali lidovci s šesti mandáty a 13,35 procenta hlasů. Komunisté dostali 11,18 procenta hlasů a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj 10,08 procenta. Obě seskupení obsadila v zastupitelstvu po pěti křeslech.

Vítězní sociální demokraté se dohodli na vytvoření koalice s ODS a KDU-ČSL. V zastupitelstvu se 45 členy má koalice většinu 35 křesel. V opozici tak zůstali komunisté a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj. V roce 2008 kandidovalo celkem 13 subjektů, letos mělo zájem o místo v krajském zastupitelstvu rekordních 22 politických uskupení. Kromě zmíněných však žádné další nepřekročilo pětiprocentní hranici a v zastupitelstvu nezasedne.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!