Většina lidí považuje soužití s Romy stále za špatné, ukázal průzkum | E15.cz

Většina lidí považuje soužití s Romy stále za špatné, ukázal průzkum

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soužití Romů a ostatních obyvatel Česka stále vnímá výrazná většina společnosti jako problematické, zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za spíše špatné ho označilo 47 procent lidí, za velmi špatné 36 procent dotázaných. Naopak jako dobré toto soužití hodnotí 14 procent Čechů, vyplývá z dubnového průzkumu.

Téměř polovina lidí (49 procent) uvedla, že v blízkosti jejich bydliště Romové žijí. Soužití romské a neromské populace v místě bydliště označilo za špatné 64 procent lidí, za dobré 33 procent lidí. Přestože je to lepší hodnocení než na celorepublikové úrovni, je to zároveň vůbec nejhorší hodnocení soužití neromské populace s Romy v místě bydliště od roku 1998.

Loni hodnotilo soužití Romů a neromské většiny v ČR kladně 12 procent lidí, negativně se vyjadřovalo 84 procent Čechů.

Hodnocení soužití romské a neromské populace

Hodnocení soužití romské a neromské populace Autor: CVVM

Hůř shánějí práci, jinak mají lepší podmínky

Podle 55 procent dotázaných mají Romové horší možnosti při získání zaměstnání. V žádné další oblasti života už ale podíl těch, kteří možnosti Romů považují za horší, nepřevážil nad těmi, kteří podmínky romské populace označují za stejné nebo dokonce lepší. Týká se to například veřejného a občanského života, získávání kvalifikace, vzdělání, získávání bydlení, rozvoje kultury nebo jednání na úřadech.

Proti loňskému průzkumu se o šest procentních bodů snížil podíl těch, kteří možnosti Romů při zaměstnávání hodnotí jako horší ve srovnání s většinovou populací. Momentálně je na nejnižší úrovni od roku 1997.

Vládní řešení jsou neuspokojivá, věří většina lidí

Vláda řeší romskou problematiku neuspokojivě, myslí si 61 procent lidí. Opačného názoru je 30 procent dotázaných. Je to lepší výsledek než loni, kdy se o činnosti vlády kladně vyjádřilo 24 procent lidí, kriticky pak 67 procent. Lépe ale dopadly místní samosprávy, které podle 34 procent dotázaných řeší otázku romské menšiny uspokojivě. Opačně odpovědělo 38 procent lidí. V tomto případě se výsledek od loňska výrazně neliší.

Jak řeší problematiku romské menšiny vláda?

Jak řeší romskou problematiku vláda? Autor: CVVM

Průzkum CVVM se uskutečnil od 4. do 13. dubna a zúčastnilo se ho 1011 lidí.

Klára Samková: Romové jsou zrcadlem budoucích průšvihů

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video