Vitásková proti Mládkovi: Novela energetického zákona poškodí zákazníky | e15.cz

Vitásková proti Mládkovi: Novela energetického zákona poškodí zákazníky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický regulační úřad varuje, že novela energetického zákona z dílny ministerstva průmyslu vytvoří z prostředí, kde mají mít všichni účastníci energetického trhu stejná práva, privilegovaný prostor pro monopolní výrobce a distributory, což znevýhodní spotřebitele. Ministerstvo je tímto výpadem zaskočeno - před týdnem se prý s ERÚ dohodlo na úpravě problémových bodů, a proto nechápe, proč úřad nyní zveřejnil již vyřešený spor.

„Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad,“ uvedla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková s tím, že novela v podstatě popírá smysl existence regulátora.

Mluvčí úřadu Jiří Chvojka dodal, že doba zlevňování energie skončí. „Navržená novela energetického zákona poškozuje ty, co za energie platí, a zvýhodňuje ty, kdo na energiích vydělávají,“ uvedl. Podle Vitáskové by spotřebitel de facto hradil i chybná rozhodnutí firem.

Konec regulace cen?

ERÚ má podle návrhu ministerstva mimo jiné předřadit povinnost návratnosti financí a zajištění finanční stability regulovaných subjektů před ochranu zájmů zákazníků a spotřebitelů. S tím ale úřad nesouhlasí, protože podle něj jedna jeho zákonná povinnost tak v podstatě popírá druhou. „Takto předložená novela znamená v podstatě likvidaci nezávislé regulace cen energií v České republice,“ upozornila Vitásková.

Ministerstvo průmyslu (MPO) reagovalo, že o novele jednali 1. července náměstek ministra Pavel Šolc a místopředseda ERÚ Otto Gold. „Došlo k dohodě nad drtivou většinou problematických bodů. Ministerstvo proto nechápe, proč tyto body byly dnes na tiskové konferenci prezentovány v původní, pro ERÚ problematické podobě,“ uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Podle Vitáskové ale ministerstvo s ERÚ během přípravy novely spolupracovalo a ERÚ měl více než 110 připomínek, o kterých se jednalo. Z projednávání poslední verze novely však byl podle slov Vitáskové ERÚ vynechán a úředníci ministerstva část zákona, která je pro činnost úřadu zásadní, připravili bez něj. Podle Vitáskové se tak pravděpodobně stalo za „vydatné pomoci“ regulovaných subjektů a jejich poradenských firem.

„Do jaké míry (úředníci) touto 'kulišárnou' překvapili ministra Mládka to nevím, ale nás jako úřad tento postup již nezaskočil,“ uvedla Vitásková. Podle ERÚ se totiž stejní pracovníci MPO pokoušeli o takový krok už loni. Tehdy podle Chvojky nakonec musel zasáhnout ministr a návrh novely stáhnout a odložit jeho přípravu.

Malá domácnost bude platit jako velká firma

Novelu zákona kritizuje i Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), která sdružuje deset nezávislých dodavatelů energií. Podle ní počítá úprava se zásadní změnou výpočtu odběru energií pro domácnosti a firmy. „Malá domácnost bude platit stejný poplatek jako velká průmyslová firma, která bude mít například vlastní trafostanici, a tedy jen jedno odběrné místo. Domácnosti by tak měly vlastně převzít náklady, které dosud hradil průmysl,“ upozornil člen ANDE Břetislav Novosad.

„Novela je ale stále v meziresortním připomínkovém řízení a očekáváme diskusi nejenom nad tímto bodem. Je tedy možné, že navržené znění není konečné,“ řekl minulý týden mluvčí MPO Filip Matys. Připomínky mohou subjekty, které na to mají právo, uplatnit na MPO do 11. července. Teprve po ukončení připomínkového řízení dostanou ERÚ a další úřady vypořádání připomínek. Pokud bude i pak přetrvávat rozpor, řešil by se podle ministerstva na vládní úrovni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery