Vláda chce udržet v armádě nejlepší lidi, zvýší jim platy | e15.cz

Vláda chce udržet v armádě nejlepší lidi, zvýší jim platy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až 1500 vojákům by se měl zvýšit příjem o tisíce korun. Počítá s tím vládní nařízení, které určuje pozice, za které by vojáci dostali takzvaný stabilizační příspěvek. Nárok na něj mají mít třeba vojenští lékaři, vědci, letci, příslušníci speciálních sil 601. skupiny, ale i Hradní stráž. Ministerstvo obrany si od změny slibuje, že z vojska nebudou odcházet vojáci, do jejichž vzdělání a výcviku armáda investovala nemalé prostředky.

Vyplývá to z návrhu nařízení, které je zveřejněno na webu vlády. Příplatek by měl ministerstvo obrany ročně stát 68 milionů korun.

Ministerstvu obrany se nelíbí, že poté, co armáda vojákům zaplatí drahý speciální výcvik, odejdou do civilu za lepšími výdělky. „Prostředky, které byly na speciální výcvik vynaloženy, se tak míjejí účinkem a bude nutno je vynaložit znovu na výcvik jiného vojáka,“ napsali autoři návrhu vládního nařízení. Je proto podle nich nutné posílit zájem vojáků na setrvání ve služebním poměru.

Nařízení se dotkne téměř 15 stovek vojáků

Ministerstvo například uvádí, že průměrný plat lékařů je v armádě asi 32 tisíc korun. „Při zápočtu dalších peněžních benefitů asi ve výši 13 tisíc korun takovýto příjem nedosahuje platového ohodnocení v civilním sektoru,“ poznamenali autoři návrhu. Podobná je v armádě situace i u dalších profesí.

Výši příspěvku vládě předkládané nařízení navrhuje v rozmezí od dvou do sedmi tisíc korun, pouze armádní generál by měl dostat 14 tisíc korun. Přilepšit by si měli lékaři, zubaři, piloti, navigátoři, specialisté u vojenské policie nebo generálporučíci a generálmajoři. Celkem se má vládní nařízení dotknout 1483 vojáků.

Vojáci, kteří absolvovali speciální výcvik většího rozsahu, by mohli dostat stabilizační příspěvek až do čtyřnásobku základní částky. Ministerstvo ale navrhuje, aby kvůli „rozpočtovým možnostem“ této možnosti využito nebylo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video