Vláda: Státní deficit 50 miliard stále platí
Šéfové rezortů, kteří požadovali na příští rok více peněz, než naplánoval ještě exministr financí Andrej Babiš, neuspěli. Kabinet schválil plán státních financí, který počítá se schodkem ve výši padesát miliard korun.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) počítá s tím, že přes prázdniny se podaří nároky jednotlivých ministerstev redukovat tak, aby se vláda do navrženého schodku vešla. Připouští ale, že míra porozumění mezi rezorty a ministerstvem financí zatím velká není. Osobně by si přál, aby se ještě posílilo financování vysokých škol, sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů.
Celkové výdaje rozpočtu by v příštím roce měly podle včera odsouhlaseného návrhu včetně peněz z fondů Evropské unie a dalších finančních zdrojů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 miliardy korun. Bez započítání financí plynoucích z fondů Evropské unie by měly být rozpočtové příjmy proti letošnímu roku vyšší o 69 miliard, a rozpočtové výdaje meziročně stoupnout o 59,6 miliardy korun.
Vláda se k jednání o státním rozpočtu vrátí v srpnu, do Poslanecké sněmovny musí návrh odeslat do konce září. Vláda rovněž schválila střednědobý finanční výhled, a to pro rozpočty na léta 2019 a 2020. Za největší zádrhel přitom považuje budoucí výdaje na armádu. „Hlavní problém máme v oblasti výdajů na obranu. Byl bych rád, abychom se dostali k tomu, že výdaje ve výhledu pro rok 2020 budou představovat 1,4 procenta hrubého domácího produktu,“ uvedl premiér.
Momentálně předložený výhled tomu neodpovídá. Současný ministr financí Ivan Pilný (ANO) teď povede jednání s jednotlivými rezorty, jejich šéfy by měl přesvědčit, že finance navíc, které po něm požadovali, mohou najít v rezervách vlastních ministerstev. Ještě tvrdší boj ho pak čeká v dolní komoře parlamentu, která státní rozpočet na rok 2018 musí schválit.
Podle opozičních pravicových stran ODS i TOP 09 není správné, aby v době ekonomického růstu vláda počítala s padesátimiliardovým schodkem. O definitivní podobě rozpočtu však už současní poslanci rozhodovat nebudou. To čeká až na jejich nástupce, kteří vzejdou z říjnových parlamentních voleb. Ti ještě mohou podobu návrhu výrazně změnit.