VV mají zachránit skifař Chalupa a zpěvák Maxa. Kandidují do Senátu

Václav Chalupa

Václav Chalupa Zdroj: E15/Sedmicka

Skifař Václav Chalupa bude kandidátem strany Věci veřejné v podzimních senátních volbách v Českých Budějovicích, zpěvák známý jako Martin Maxa chce o mandát senátora za VV usilovat v Chomutově. Chalupa ale není o své kandidatuře přesvědčen, řekl serveru Týden.cz. Kandidáty zveřejnily Věci veřejné na svých internetových stránkách.

Podle Týdne má Chalupa za nejmenší vládní stranu kandidovat jako nestraník. „Byl jsem osloven. A abych pravdu řekl, i když už to probíhá i v médiích, tak jsem pořád nedal to pravé slovo. Pořád ještě zvažuji, jestli je to dobré, jestli to zvládnu,“ řekl Chalupa. Rozmýšlí se i kvůli soudnímu procesu s vlivným politikem VV Vítem Bártou, který byl minulý týden nepravomocně odsouzen za uplácení.

Chalupa a Maxa jsou zatím nejznámnější jména, které strana zveřejnila a o nichž rozhodovali registrovaní členové VV. Takzvaní „véčkaři“ vybírali i lídry kandidátek do krajských voleb.

Dalšími kandidáty do Senátu jsou dosavadní poslanec za VV Jiří Štětina v Náchodě, lékař David Kasal v Chrudimi, Stanislav Vodička ve Svitavách a ředitel gymnázia Zdeněk Bergman v Teplicích. V senátním obvodu Litoměřice by rád do horní komory Parlamentu kandidoval někdejší místopředseda VV Tomáš Jarolím, který nedávno vedení strany opustil na protest proti tomu, že ministři nejmenší vládní strany odmítli uposlechnout rozhodnutí grémia a nepodali demise. Jarolímovu kandidaturu ještě budou muset potvrdit hlasující v dalším regionu.

Martin MaxaMartin Maxa | Profimedia.czMartin Maxa

Registrovaní příznivci strany vybírali také kandidáty do krajských voleb. V Jihočeském kraji půjde do boje o post hejtmana Pavel Česal. Na Královéhradecku chce do krajského zastupitelstva Vítězslav Janků a v Moravskoslezském kraji poslankyně VV Jana Drastichová, jejíž jméno skloňovala média v souvislosti s možnou kandidaturou na ministryni školství. V krajských volbách bude kandidovat také učitel Zdeněk Zitko v Pardubickém kraji a Jarolím v Ústeckém kraji.

Lídry kandidátek vybírali příznivci strany v internetovém hlasování. Podle mluvčího Reicharda byli lídři vybráni v první vlně hlasování v krajích, které již měly jasno o svých kandidátech. Volby v dalších krajích budou následovat.