Výhře ANO v Ostravě pomohly spory ČSSD | E15.cz

Výhře ANO v Ostravě pomohly spory ČSSD

Dosavadní primátor Ostravy Petr Kajnar si postavil vlastní kandidátku a ubral tak hlasy sociálním demokratům, za něž dříve kandidoval
Dosavadní primátor Ostravy Petr Kajnar si postavil vlastní kandidátku a ubral tak hlasy sociálním demokratům, za něž dříve kandidoval
• 
ZDROJ: ctk

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moravskoslezský kraj patří k baštám levice, přesto i tuto tradiční destinaci dobylo hnutí ANO. Naopak vítěz minulých komunálních voleb ČSSD ztratila polovinu hlasů a počet mandátů se dramaticky snížil z 21 na 12. Za propadem stojí i podle premiéra a šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky spory v ostravské ČSSD.

V září totiž skupina vesměs bývalých členů ČSSD požádala vládu, aby navrhla Nejvyššímu správním soudu pozastavit činnosti strany kvůli údajně nedemokratickým praktikám. Šéf ostravské buňky Adam Rykala tehdy uvedl, že situaci vnímá jako útok hazardní lobby, která si nepřeje vítězství partaje ve volbách.

Sociální demokracie přitom ztratila pozice v mnoha statutárních městech. „Typickým příkladem je Ostrava, kde se vedl spor mezi současným primátorem (Petrem Kajnarem), který si postavil si vlastní kandidátku. Hlasy, které dostal, ostravské sociální demokracii chyběly. V řadě míst prostě ČSSD porazila sama sebe,“ uvedl Sobotka v České televizi.

Celkem se do zastupitelstva dostalo šest stran a hnutí. Třetí místo patří hnutí Ostravak, kde byl nakonec z prvního místa zvolen horolezec Leopold Sulovský původně kandidující až na osmém místě. Naopak Kajnarovo Ostravské fórum se do zastupitelstva nedostalo, i když mu k tomu chybělo jen 0,05 procenta hlasů. Po letité pauze naopak pětiprocentní hranici nutnou pro účast v zastupitelstvu překročili lidovci.

Stejně jako v dalších městech si výrazně pohoršili i občanští demokraté, kteří ztratili osm zastupitelů. Ještě hůře dopadla TOP 09, která se do zastupitelstva vůbec nedostala.

Jana Havligerová: Fauly se nevyplácejí

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video