Začalo finále senátních voleb, hraje se o ústavní většinu | E15.cz

Začalo finále senátních voleb, hraje se o ústavní většinu

Krajské a senátní volby 2012
Krajské a senátní volby 2012
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

V Česku v pátek odpoledne začalo druhé kolo senátních voleb. Lidé v něm potvrdí, že levice bude mít v horní komoře parlamentu nadále přinejmenším nadpoloviční většinu. Rozhodli o tom už minulý víkend v úvodním volebním kole. Stejně jako o tom, že ODS bude mít historicky nejnižší počet senátorů. Finále tak určí mimo jiné to, jak bude levice početná a zda Praha bude mít poprvé levicového senátora.

Volební místnosti se v pátek ve dvě hodiny odpoledne otevřely na třetině území republiky ve 27 senátních obvodech včetně čtyř pražských, kde lidé hlasovali i před týdnem v prvním kole. Mezi dnešní voliče budou patřit tradičně mnozí politici včetně prezidenta Václava Klause nebo předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD.

Sociální demokraté bez ohledu na výsledek voleb zůstanou nejsilnější stranou v horní komoře, neboť 33 jejich senátorů bude mandát obhajovat až v příštích letech. ČSSD navíc bude mít v Senátu zřejmě znovu sama nadpoloviční většinu 41 senátorů. Stačí jí k tomu vyhrát v osmi z 23 obvodů, kde má své finalisty. V deseti obvodech jsou jejími soupeři zástupci KSČM, což oběma levicovým stranám zaručuje většinu v horní komoře.

Kandidáti postupující do druhého kola senátních voleb Autor: E15

ODS má šanci získat deset senátorů, přičemž ve dvou obvodech její kandidáti soupeří s komunisty a v dalších dvou s kandidáty TOP 09 a STAN. Vládní strany letos už v prvním kole o sedm senátorů přišli a dohromady jich budou mít maximálně 23. Naopak lidovci mají možnost uchovat si v Senátu svůj početní stav.

Do horní komory by se po čase mohli vrátit také nezávislí kandidáti v podobě Tomia Okamury nebo šéfa agrární komory Jana Veleby, nebo zástupci menších stran v osobách bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové a podnikatele a horolezce Leopolda Sulovského.

Volit senátory bude možné dnes až do 22:00, po noční přestávce pak v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky hlasování bude Český statistický úřad zveřejňovat průběžně na serveru www.volby.cz a www.volbyhned.cz tak rychle, jak je bude dostávat od volebních komisařů z jednotlivých volebních okrsků, jichž je celkem 4812.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.