Zákon na prokazování původu majetku bude v září, slibuje Babiš | E15.cz

Zákon na prokazování původu majetku bude v září, slibuje Babiš

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákon, který by upravil prokazování majetku a jeho případného zabavení, chce mít ministerstvo financí (MF) do konce září. O tématu dnes jednala vláda, na jeho detailech se ovšem neshodla.

Ministerstvo v analýze zvažovalo řešení, jak prokazovat původ majetku, a původně se přiklánělo k využití zvláštních soudních řízení. Další možností jsou daňová řízení. Ta dnes ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci označili za prioritní řešení.

Ministerstvo financí podle Babiše do konce září předloží do připomínkového řízení návrh zákona k prokazování původu majetku a následně se k němu budou moci jednotlivá ministerstva vyjádřit. „Cílem je, aby tento institut fungoval od ledna 2016,“ uvedl Sobotka. ČSSD podle něj preferuje rozšíření pravomocí finanční správy.

„K prověřování původu majetku a jeho odčerpávání lze přistoupit v principu dvěma základními cestami - soudní nebo daňovou. Přitom není vyloučena i kombinace obou variant,“ uvádí materiál MF.

Konfiskace majetku

Zvláštní soudní řízení by podle MF umožnilo, aby konfiskace majetku byla využita po zjištění, že určitý majetek pochází z nelegálních zdrojů. Konfiskace by se týkala majetku, u něhož soud shledá určitou pravděpodobnost nezákonnosti jeho původu.

V případě tzv. daňového mechanismu by byly zdaněny příjmy z majetku, který naplní zákonem stanovená kritéria. Problémem ale podle úřadu je, že v takovém řízení by nebyl zabaven nelegální majetek. „Zdanění ze své podstaty nemá sankční ani reparační charakter a nemůže sloužit k úplnému odčerpání nezákonného majetku, ale pouze ke zdanění příjmů, které nebyly prokázány jako zdaněné,“ stojí v materiálu MF.

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.