Žalobce: Pokud se zjistí, že Rath může k soudu, navrhnu vazbu | E15.cz

Žalobce: Pokud se zjistí, že Rath může k soudu, navrhnu vazbu

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žalobce Petr Jirát dnes soudu navrhl, aby zdravotní stav bývalého poslance Davida Ratha, který je po nedělní nehodě na kole v pracovní neschopnosti a nechodí k hlavnímu líčení, přezkoumal soudní znalec. Pokud zjistí, že Rath může k soudu přijít, státní zástupce navrhne vzetí bývalého hejtmana do vazby, protože Rath by se tak podle Jiráta dopustil maření soudního jednání. Krajský soud v Praze nařídil odborné posouzení Rathova stavu v jeho bydlišti a jednání odročil na 11. května.

Trestní senát Roberta Pacovského dostal lékařskou zprávu o propuštění Ratha z kladenské nemocnice a nařídil odborné zhodnocení zdravotního stavu v jeho bydlišti v Hostivici. Tři dny hlavního líčení, které byly v plánu tento a příští týden, soudce zrušil, a jednání odročil na 11. května.

Jirát navrhl, aby Rathův stav přezkoumal znalec hlavně proto, že se obává maření hlavního líčení. Pokud je Rath sice v neschopnosti, může ale k soudu dorazit, pak chce žalobce navrhnout vzetí exposlance do vazby.

Rathův advokát: Jde o nátlak

Rathův advokát Adam Černý to označil za „nepřípustný nátlak“ na klienta a návrh v rozporu s etikou. Obhajoba podle něj může v určitém případě Jirátův postup napadnout jako nezákonný.

Program hlavního líčení se zkomplikoval v pondělí, kdy Rath k soudu nedorazil, protože v neděli spadl z kola na cyklostezce na Kladensku. Údajně byl v bezvědomí a záchranka ho převezla do nemocnice. Lékaři ho v úterý propustili do domácího léčení. Podle serveru Blesk.cz odjel z nemocnice v autě, seděl na místě spolujezdce a měl zavázanou ruku.

Rath je obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce, které se údajně dopouštěl jako někdejší hejtman Středočeského kraje při veřejných zakázkách ve stavebnictví a zdravotnictví. P

odle vyšetřovatelů bral úplatky, hrozí mu až 12 let vězení. Rath obvinění odmítá a tvrdí, že tendry nebylo možné kvůli vícenásobné kontrole ovlivnit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video