Žalobkyně stanovila Praze kvůli opencard opatrovníka  | E15.cz

Žalobkyně stanovila Praze kvůli opencard opatrovníka 

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

čap, ČTK

Share on Facebook Messenger
Státní zástupkyně ustanovila opatrovníka, který má kvůli obvinění pražských radních v kauze opencard hájit zájmy Prahy. Rada s tím nesouhlasí. Ještě dnes se chce sejít na mimořádném jednání a podat proti rozhodnutí stížnost. Univerzální karta Pražana už stála město 1,03 miliardy korun. Příjmy z projektu jsou 38 milionů.

„Opatrovník má zastupovat zájmy Prahy, která je v trestním řízení proti radním v roli poškozeného,“ sdělil radní Lukáš Manhart. „My jsme ale přesvědčeni, že Praze žádná škoda nevznikla, podáme stížnost,“ doplnil. Opatrovníkem měl být ustanoven advokát Jan Lžičař. 

Primátor Bohuslav Svoboda řekl, že opatrovník se stanovuje nesvéprávným lidem a Praha podle něj nesvéprávná není. „Může si svá práva hájit sama,“ uvedl. Rada proto pověřila radní Aleksandru Udženija, která jako jediná z radních není kvůli opencard oviněná, aby v trestním stíhání hájila zájmy hlavního města, doplnil.

Příběhem červené kartičky se dnes zabývali pražští zastupitelé. Na projektu se od jeho startu v roce 2006 podílely desítky firem. Největší část si koláče uřízla firma Haguess, která je tvůrcem a dodavatelem projektu, od magistrátu inkasovala téměř 504 milionů korun, 55,3 milionu získala společnost Monet+, která plastové kartičky dodává.

Podíl firem, které se na realizaci opencard podílely:

Podíl firem na projektu Opencard Autor:
Zdroj MHMP

Radní v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou a několik úředníků policie podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za to jim hrozí osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Podle posudků radní svým rozhodnutím mohli Praze způsobit finanční škodu. 
 
Radní se brání a podali k nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají na starosti kauzu opencard.

Chybu, že výběrové řízení radní neotevřeli dalším zájemcům, si primátor Svoboda nepřipouští. „To je právě to, co je na celé žalobě špatně, ona neví, za co nás žaluje. Žaluje nás za to, že jsme hlasovali. Máme znalecký posudek, který hovoří o tom, že Haguess má jako jediný vlastnické právo k duševní myšlence a je jediný, který může program upravovat. Není žádná jiná firma, se kterou bychom mohli na toto téma jednat,“ sdělil serveru E15.cz.

Cena za projekt je sice podle něj přemrštěná, ale polovina nebo dvě třetiny z ní jsou postavené na reálném základě. „S tím, že to bylo draze nasmlouváno, neumíme nic udělat. Z variant vše odepsat, nebo něco z toho využít, jsme zvolili variantu, že něco využijeme,“ konstatoval. Dodal, že jde o politické rozhodnutí, které mají rady a zastupitelstva dělat, a za které nemohou být popotahována.

Náklady na kartu opencard Autor:
Zdroj MHMP

:

Autor: čap, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.