Žaloby v procesu EIA nepomůžou, poslanci omezili zneužívání odkladu staveb | E15.cz

Žaloby v procesu EIA nepomůžou, poslanci omezili zneužívání odkladu staveb

Žaloby v procesu EIA nepomůžou, poslanci omezili zneužívání odkladu staveb
ilustrační foto
• 

ČTK

Zneužívání odkladného účinku žalob v procesu posuzování vlivů staveb na životní prostředí (EIA) bude složitější. Poslanci ho omezili. Úpravu už dříve podpořil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Se změnou novely, která má kvůli požadavkům EU posílit vliv veřejnosti v povolovacím procesu, podle ministra souhlasí i Evropská komise, která na přijetí novely tlačí. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Úprava se týká ustanovení, podle něhož původně mělo už samotné podání žaloby na povolovací řízení automaticky znamenat odklad pro výkon stavebního rozhodnutí. Sněmovna již dříve určila, že o odkladu budou rozhodovat soudy. Senátoři tuto pasáž navíc doplnili tím, že „soud přizná žalobě odkladný účinek nebo nařídí předběžné opatření, hrozí-li nebezpečí, že realizací záměru může dojít k závažným škodám na životním prostředí“.

Doplnění podle senátorů umožní soudům žalobu nepřijmout v případech, když by měla „šikanózní“ charakter, připomenul poslancům předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar. Chtějí tak zamezit situacím, pokud by různá sdružení chtěla neustálými a účelovými žalobami zastavit výstavbu v Česku. Proti tomuto doplnění se naopak už dříve postavily ekologické organizace v asociaci Zelený kruh.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!