Zaorálek: Prohlášení čtyř na podporu Číny bylo nutné. Herman porušil dohodu, když se s dalajlámou sešel oficiálně | E15.cz

Zaorálek: Prohlášení čtyř na podporu Číny bylo nutné. Herman porušil dohodu, když se s dalajlámou sešel oficiálně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nutné. Důvodem bylo to, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu a s dalajlámou se sešel nikoli soukromě, ale oficiálně a za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu Jana Bartoška a Miluše Horské. Herman ale popírá, že by kdy na takovou dohodu přistoupil.

"Šlo o hledání řešení v situaci, kdy Česká republika přestala držet slovo. Pan Herman ... si tady prostě dovolil něco, co bylo zborcením toho, co se dohodlo," uvedl Zaorálek. Podle něj by to bylo bráno jako "politická provokace" a ohrožovalo to dohodu o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Za nesmyslné označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné. "Že by se tajně něco posílalo, to je přece nesmysl," prohlásil.

Zaorálek uvedl, že Hermanovi před jeho schůzkou řekl, že pokud by se s dalajlámou setkal soukromě v rámci konference Forum 2000, "možná z toho bude křik, ale to ustojíme". Až den před schůzkou se z médií dozvěděl, že Herman dalajlámu přijme oficiálně. Ministr kultury to podle Zaorálka zdůvodnil tím, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí. "To je nedodržení slova vůči mně, nejenom vůči Číně," uvedl k Hermanovu rozhodnutí Zaorálek.

Europoslanec ODS Jan Zahradil v pořadu označil prohlášení za přehnané. Vytvořilo dojem podřízenosti a submisivity. Dostačující by prý byla pouze nóta ministerstva zahraničí, neboť ČR vždycky dodržovala politiku jedné Číny. Zaorálek uvedl, že prohlášení za ministra zahraničí k česko-čínským vztahům vydal den před setkáním Hermana s dalajlamou a nové prohlášení ministerstva zahraničí už by podle něj nebylo dostatečnou reakcí. "Já jsem byl tak trochu kašpar v souvislosti s tím, co jsem vydal," dodal.

Sporné prohlášení podepsali prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zdůraznili v něm, že Česko "při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Stručný dokument rovněž obsahuje ujištění, že "osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky".

Prohlášení vyvolalo kritiku nejen v části veřejnosti a od opozičních politiků ale i zástupců vládní KDU-ČSL. Herman po jeho zveřejnění uvedl, že pokud se ústavní činitelé v prohlášení musí vymezit proti jeho setkání s dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Někteří poslanci a senátoři chtějí záležitost probrat na schůzi parlamentních komor.

Čína osmdesátiletého dalajlámu, nositele Nobelovy ceny za mír, označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Herman popřel, že by slíbil, že se s dalajlámou nesejde oficiálně

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes popřel, že by slíbil, že se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou nesejde oficiálně. Řekl to v reakci na tvrzení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož porušil dohodu o tom, že se kvůli česko-čínským vztahům s dalajlámou sejde jen neformálně.

"Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám," prohlásil Herman.

Zdůraznil také, že nikdy nikomu neslíbil, že se s dalajlámou nebude scházet. "Naopak, když taková diskuse byla, tak jsem jednoznačně tento požadavek odmítl s tím, že je v rozporu s mým svědomím," řekl.

Nynější eurokomisařka a bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) v této souvislosti uvedla, že Herman už před dvěma lety, kdy byla ještě ministryní, na jednání vlády jako jediný z jejích členů řekl, že mu nebude nikdo zakazovat, aby se sešel například dalajlámou. "Prostě dalvědět, že se tím necítí vázán a že to pro něj je nepřijatelné," řekl dnes Jourová.

 Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale České televizi řekl, že Herman před dvěma lety sliboval, že schůzky nebudou oficiální. "Říkal - chci se s dalajlamou potkávat, ale respektuji, že to bude neoficiální," uvedl.

Herman dnes potvrdil to, že ho ministr zahraničí žádal o to, aby byl alespoň předem informován, kdyby k takové schůzce typu setkání s dalajlámou mělo dojít. Zaorálek kvůli svému zahraničnímu jednání nebyl předminulé pondělí osobně přítomen na zasedání vlády. Herman uvedl, že proto nemohl ministra zahraničí informovat osobně, ale kolem poledne mu poslal textovou zprávu o setkání s dalajlámou.

"Nikdy jsem ani nesliboval, že se s ním (s dalajlamou) nesejdu tam či onde. Nikdy nic jsem takového neslíbil, protože to je v příkrém rozporu s mým svědomím. A jestli někdo něco takového tvrdí, tak nemluví pravdu," uvedl Herman.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video