„Zdeňku, sorry.“ Amnestii napsal Koudelka, tvrdí Hasenkopf | E15.cz

„Zdeňku, sorry.“ Amnestii napsal Koudelka, tvrdí Hasenkopf

Pavel Hasenkopf
Pavel Hasenkopf
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V bitvě o to, kdo vymyslel a sepsal Klausovu amnestii, jde nyní především o jméno právníka Zdeňka Koudelky - bývalého poslance ČSSD a neúspěšného kandidáta na ústavního soudce. Toho jako hlavního autora označil hradní právník Pavel Hasenkopf. Koudelka ale popírá, že by byl autorem nejkontroverznější části amnestie - abolice.

Koudelka v prohlášení, které zveřejnil server Lidovky.cz, uvedl, že aboliční část amnestie nevymyslel a osobně ho nenapadla, což prý považuje za svou chybu. „Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím,“ uvedl Koudelka, který prý návrh amnestie vypracoval již v roce 2008 a aktualizovaný ho postoupil na Hrad loni. Koudelka také ocenil tehdejšího prezidenta Václava Klause za osobní i politickou statečnost, s níž učinil rozhodnutí o amnestii.

Že Koudelka ale musel text amnestie včetně abolice minimálně velmi dobře znát, je však zřejmé. Amnestii Václav Klaus vyhlásil 1. ledna 2013 ve 13 hodin a hned druhý den vyšel v deníku Právo Koudelkův zasvěcený komentář s mnoha podrobnostmi. (

)
Zdeněk Koudelka, kandidát na ústavního soudce Autor: ctk- Michal Krumphanzl
„Amnestii z 1. 1. 2013 považuji za právně velmi zajímavou. Oceňuji prezidenta Václava Klause, že měl osobní i politickou statečnost učinit rozhodnutí, o kterém bylo možno předpokládat, že nebude populární. Oceňuji jej za aboliční část amnestie, protože měl odvahu poukázat na to, že stát již musí něco činit s dlouhotrvajícími trestními procesy,“ uvedl Zdeněk Koudelka

Prezident Miloš Zeman se do hry vložil s tím, že za autora označil Hasenkopfa. Dokazuje to prý jeho e-mailová korespondence s exšéfem politického odboru Hradu Ladislavem Jaklem. Tuto interpretaci podpořil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle Hasenkopfa ale četl prezident jeho podklady velmi povrchně.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář nedávno prohlásil, že za finálním textem amnestie stojí tři autoři - bývalý právní poradce Hradu Hasenkopf, Jakl a někdejší hradní vicekancléř Petr Hájek. Všichni tři to odmítli.

„Jeden z těchto pracovníků, Pavel Hasenkopf, veřejně odmítl jakoukoliv spoluúčast na vyhlášení amnestie, zejména pak na zastavení trestního stíhání ve věci vlekoucích se procesů. Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé,“ uvedl Zeman.

Hasenkopf prý 22. října 2012 Jaklovi napsal: „Tím se dostávám ke čtvrté množině - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je to vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky např. na vraždy a podobně).“ Na to mu Jakl údajně odpověděl „Ano“.

O měsíc později, 20. listopadu 2012, pak podle Zemana Hasenkopf napsal: „Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů - bude to jen jeden článek navíc oproti té původní verzi.“ Tyto dva úryvky podle Zemana dostatečně dokazují, že byl hradní právník jedním ze spoluautorů amnestie. Zeman prý uvítá, jestliže další šetření ukáže, že spoluautory amnestie jsou i lidé mimo Kancelář prezidenta republiky.

Hasenkopf: Koudelku dál nebudu krýt

„Je mi velice líto, že to studoval tak povrchně, ty mé materiály,“ řekl k vyjádření prezidenta Hasenkopf České televizi. „V tuto první reakci bych řekl, že pan prezident, bohužel, objevil Ameriku, ale já bych musel být naprostý idiot, kdybych mu dával důkazy, které svědčí proti mně.“ Odcházející hradní právník přiznává, že se na přípravě amnestie podílel, ale tvrdí, že se konečná verze zásadně lišila od té jeho. V jeho návrhu se prý abolice vůbec nevztahovala na zločiny, ale pouze na přečiny.

Svědčí o tom i korespondence mezi Hasenkopfem a Jaklem, kterou dnes zveřejnil server iHned.cz. V jednom z řady emailů datovaných mezi 19. říjnem a 19. prosincem 2012 se například Hasenkopf vymezuje vůči návrhu abolice u případů, u nichž trestní stíhání trvá déle než osm let a trestní sazba je do deseti let. „V mém návrhu vůbec nebyly zahrnuty tresty vyšší jak pětileté, což se opíralo o zákonem danou hranici mezi přečiny a zločiny - tady jsme najednou u 12 a 10 let. Proč? A proč právě tato čísla - proč ne třeba 11 a 9 nebo 13 a 11?“ ptal hradní právník.

V dalším emailu z 19. prosince, kdy si jich oba muži vyměnili nejvíce, také vyjadřuje přesvědčení, že by se abolice neměla vztahovat na případy, kdy byly průtahy v řízení z velké části způsobeny pachatelem nebo jeho obhájcem. „Nepsal to náhodou na míru nějaký advokát, který takto chce pomoci svému klientovi?“ ptá se též ve zprávě Hasenkopf.

Hasenkopf je přesvědčen, že skutečným autorem amnestie je Zdeněk Koudelka. „Je mi líto, že to musím říct, ale verze ministerstva spravedlnosti byla napsána na počítači, který je označen jako koudelka,“ uvedl. Návrh připravený na tomto počítači je podle něj výrazně bližší skutečné amnestii. O autorství Koudelky má prý Hasenkopf i další důkazy, ale nechá si je zatím pro sebe. V prohlášení Hasenkopf napsal: „Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt.“

Prohlášení Pavla Hasenkopfa k vyjádření prezidenta republiky
1) Nikdy jsem neodmítl „jakoukoli spoluúčast na amnestii“. Odmítl jsem spoluúčast na amnestii, která byla vyhlášena 1. ledna 2013. To je zásadní rozdíl.
2) Již několikrát jsem řekl, že i má verze amnestie obsahovala - v důsledku zadání předaného mi jménem prezidenta republiky panem Jaklem - i ustanovení o abolici. Z materiálů, které jsem předal prezidentu republiky je jasně patrné, že jsem se ujišťoval o tom, zda si prezident opravdu abolici přeje.
3) V mém návrhu amnestie, který je uveden na mém blogu, je abolice obsažena v čl. 15. Nevztahovala se vůbec na zločiny, ale pouze na přečiny.
4) Ve verzi zpracované osobou píšící na počítači s označením „koudelka“ je abolice obsažena v čl. 1 a zní takto: „Čl. I (1) Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, a) které ke dni vyhlášení tohoto rozhodnutí ve Sbírce zákonů trvá více než 8 let, pro trestné činy, za něž zákon stanoví trest odnětí svobody nejvýše deset let, b) v němž byl před 1. lednem 2013 uložen nepravomocný podmíněný trest odnětí svobody, nebo nepravomocný nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejvýše 6 měsíců nebo za přečin nepravomocný nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejvýše 1 roku. (2) Nařizuji, aby nebylo zahajováno, a pokud bylo zahájeno, aby bylo zastaveno trestní stíhání a) pro trestné činy spáchané před 1. lednem 2013, pokud za ně zákon stanoví trest odnětí svobody nejvýše deset let, jestliže osoba obviněná či osoba, která má být obviněna, dosáhla nebo v roce 2013 dosáhne věku 75 let, b) pro přečiny spáchané z nedbalosti před 1. lednem 2013, pokud na ně zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující tři roky, c) pro ostatní přečiny spáchané před 1. lednem 2013, pokud na ně zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující dva roky.“
5) V konečné verzi vyhlášené 1. ledna 2013 je abolice označena v čl. II, který si každý může porovnat s čl. I ve verzi „koudelka“.
6) V dohledné době zveřejním všechny dokumenty, které jsem v pátek předal prezidentu republiky.
7) Dále zveřejním i některé sms, které jsem v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla.
8) Dnešní vyjádření pana prezidenta mne s konečnou platností přesvědčilo o tom, že mám být pouze obětním beránkem. Hluboce se omlouvám všem, kteří mne pro tuto roli vybrali, že nejásám nadšením, že to smím být právě já, kdo bude obětován, a že mám tu drzost se této arogantní mocenské zvůli veřejně bránit. Začíná to tu vypadat jak za normalizace.
Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt.

Další kroky muž, jehož verzi důrazně popírá ministerstvo spravedlnosti, ještě zvažuje. Na svém profilu na Facebooku ale již uvedl, že požaduje veřejnou omluvu od Mynáře nebo dementi tvrzení, že zpracoval výslednou verzi amnestie.

Hasenkopf se považuje za obětního beránka

Hasenkopf, který se považuje za obětního beránka, v pátek předal na podatelnu prezidentské kanceláře podklady, které podle něj dokládají totožnost skutečného autora kontroverzní amnestie vyhlášené v lednu tehdejším prezidentem Václavem Klausem. V dohledné době je prý všechny zveřejní, k dispozici dá také některé textové zprávy, které v minulých dnech obdržel od Koudelky a Jakla.

Z českých věznic bylo v důsledku amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na tisíce nepodmíněných a alternativních trestů. Na základě aboličního článku byla do konce března zastavena trestní stíhání 757 lidí v 415 kauzách. Rozhodnutí se týkala i některých rozsáhlých hospodářských kauz - například Progres Invest a H-System - s miliardovými škodami.

Blahoslav Hruška: Jaklovic amina

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.