„Želé na Hrad“ či „Miloši, zůstaň“: negativní kampaň se přitvrzuje | E15.cz

„Želé na Hrad“ či „Miloši, zůstaň“: negativní kampaň se přitvrzuje

Miloš Zeman, Jan Fischer
Miloš Zeman, Jan Fischer
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři dny před prvním kolem přímé volby prezidenta se přiostřila negativní kampaň namířená proti některým kandidátům. Několik občanských iniciativ dnes důrazně varovalo před dosavadními favority přímé volby Milošem Zemanem a Janem Fischerem. Zemana aktivisté kritizují především za jeho minulé působení v české politice a údajně neprůhledné financování kampaně, Fischerovi vyčítají dřívější členství v komunistické straně a nečitelné názory.

Asi šedesát žen, mezi nimi olympionička Věra Čáslavská, podnikatelka Dagmar Havlová, režisérka Olga Sommerová, ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová či architektka Eva Jiřičná dnes vyzvaly Zemana i Fischera, aby kvůli svému někdejšímu spojení s komunistickou stranou z prezidentské volby odstoupili.

„Jan Fischer v době, kdy nás a naše děti bili na Národní třídě, byl členem KSČ a svou minulost se pokoušel zatajovat. Plukovník Zdeněk Zbytek, pravá ruka Miloše Zemana, chtěl ještě v prosinci 1989 vojensky zasáhnout proti národu,“ uvedly aktivistky v prohlášení pro média.

Právník Milan Hulík dnes podal žalobu na Zemana a členy jeho volebního výboru kvůli údajně neprůhlednému financování jeho kampaně. Na Zemanův transparentní účet podle něj bylo převedeno zhruba 6,7 milionu korun ještě předtím, než ho ministerstvo vnitra oficiálně zaregistrovalo a identitu těchto přispěvovatelů však kandidát nezveřejnil. Zemanův volební tým neprůhlednost financování kampaně odmítl.

Na Fischera zase útočí kampaň hnutí Dekomunizace pod heslem

. Ta se podle autorů snaží přesvědčit co nejvíce voličů, aby nedávali hlas „nečitelnému a snadno ovlivnitelnému kariérnímu úředníkovi“. Součástí kampaně hnutí Dekomunizace je mimo jiné klip, kombinující záběry z gastronomického televizního pořadu Ano, šéfe! a seriálu Návštěvníci. Televizní kuchař Zdeněk Pohlreich v něm hodnotí „amarouny“ měnící se v želé s podobiznou Fischera. Nepříliš lákavý pokrm častuje mimo jiné slovy „klasický polobolševický design“ a „Co to je, ty vole? Fuj, to je škaredý!“.

Další iniciativa pod heslem 'Miloši, zůstaň' vyzvala Zemana, aby setrval na Vysočině a do vysoké politiky se nevracel. „Organizátoři jsou přesvědčeni, že dotyčný bude vzhledem ke své kontroverzní minulosti mnohem prospěšnější jako lidový politický komentátor než jako prezident s povinností mezinárodně reprezentovat a s pravomocí udílet amnestie,“ uvedli organizátoři happeningů proti Zemanovi.

Herec Tomáš Hanák už vyzval Jana Fischera, ať složí kandidaturu. Teď se pustil i do Miloše Zemana.

Na sociálních sítích se také hodně řeší vliv předvolebních průzkumů na rozhodování voličů.

na portálu Žít Česko akcentuje jejich možný manipulativní potenciál.

Video občanské iniciativy Družina se zase snaží apelovat na to, aby voliči nehlasovali pro kandidáty, kteří podle ní nemají šanci se probojovat do druhého kola volby.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video