Zelienková odcházející z ANO: Babiš připravil malé podnikatele o peníze | E15.cz

Zelienková odcházející z ANO: Babiš připravil malé podnikatele o peníze

Poslankyně Kristýna Zelienková
Poslankyně Kristýna Zelienková
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslankyně Kristýna Zelienková opouští hnutí ANO kvůli kauze Čapí hnízdo, špatné vnitrostranické diskusi a svému nesouhlasu s oblastní a komunální politikou hnutí. Důvody uvedla dnes na svém facebookovém profilu. V nejbližší době odejde i z poslaneckého klubu ANO, ale poslanecký mandát si chce ponechat. Šéf hnutí Andrej Babiš v pátek uvedl, že odchod Zelienkové očekával, podle něj se ANO s poslankyní rozešlo především v otázce migrace.

Kvůli Čapímu hnízdu kritizovala Zelienková Babiše již dříve. Na Facebooku dnes napsala, že Babiš provedl řadu právních a účetních operací, aby se zmocnil peněz určených pro malé a střední firmy. Připravil tak prý o ně podnikatele, kteří je opravdu potřebovali. „Jeho heslu ´nelžu a nekradu´ už nemohu věřit,“ uvedla Zelienková.

Při vnitrostranické diskusi od svých kolegů cítila stále rostoucí dehonestaci, pokud měla rozdílný názor. Diskusi údajně postupně nahrazovalo okřikování, někdy i ponižování a urážky. „Podle mě se tím zcela degradoval samotný princip parlamentarismu, která předpokládá svobodnou výměnu názorů a argumentů,“ podotkla.

Zelienková už v dubnu opustila berounské zastupitelstvo, když změnila trvalé bydliště a přestala být obyvatelkou města. Poslankyně si předtím v médiích stěžovala na to, že ji vedení hnutí nepodpořilo a nechalo vyjednávání o berounské koalici na krajském a oblastním předsednictvu. Po její rezignaci na post předsedkyně oblasti prý začalo nové vedení s politikou, kterou Zelienková považuje za „brutální“ porušování všech psaných i nepsaných pravidel hnutí.

„Jsem přesvědčena, že lidé z vedení oblasti zakládali místní organizace v rozporu se stanovami, vyráběli falešné zápisy, schvalovali kandidátky bez svolání sněmů, účelově si měnili bydliště v naději na získání pozic v zastupitelstvech. Zcela nelegitimně mě obcházeli v komunální politice a snažili vyloučit z povolebních vyjednávání,“ napsala.

Babiše informovala Zelienková o svém rozhodnutí v pátek e-mailem. „Čekali jsme to už dávno, někteří kolegové říkali, že ji máme vyloučit. Rozešli jsme se v názoru na migraci,“ uvedl Babiš. Podle něj se ve Sněmovně spekulovalo o tom, že by Zelienková mohla přejít k opoziční TOP 09. Mluvčí TOP 09 Martina Macková v pátek řekla, že takovou informaci nemá.

Zelienková odejde z poslaneckého klubu ANO, ale v žádném případě se nevzdá poslaneckého mandátu. „Tento postoj změním jen v případě, že mandát složí lidé zodpovědní za porušování stanov, morálního kodexu a potlačování vnitrostranické diskuse,“ dodala. Nadále chce podporovat vládní politiku v bodech, které jsou v souladu s původními myšlenkami ANO.

V současné Poslanecké sněmovně je to už několikátá změna v sestavě jednotlivých klubů. Po rozkolu uvnitř hnutí Úsvit patří nyní sedm jeho bývalých členů, včetně jeho zakladatele Tomia Okamury, mezi nezařazené poslance.

Klub ODS v lednu 2014 opustil bývalý místopředseda strany Jiří Pospíšil, který později odešel i ze Sněmovny, neboť byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce TOP 09. Letos v březnu sněmovní klub TOP 09 a Starostů vyloučil ze svých řad poslance Karla Turečka, který už dříve odešel ze strany TOP 09. Od dubna je Tureček členem klubu hnutí ANO.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video