Zeman bude mluvit s každým kandidátem na ministra. S prvním o víkendu | E15.cz

Zeman bude mluvit s každým kandidátem na ministra. S prvním o víkendu

Zeman bude mluvit s každým kandidátem na ministra. S prvním o víkendu
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman zahájí schůzky s kandidáty na ministry až poté, co jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem a převezme od něj oficiální seznam členů kabinetu. Oznámil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman chce Sobotku předsedou nové vlády jmenovat v pátek.

V projevu, který měl k předpokládanému složení kabinetu minulý pátek, Zeman řekl, že se chce ještě před jmenováním vlády osobně sejít se všemi kandidáty na ministry. „Tyto schůzky budou zahájeny po jmenování nového premiéra a oficiálním předání seznamu kandidátů na ministry nově jmenovaným předsedou vlády,“ řekl Ovčáček.

S prvními budoucími ministry by se tak prezident mohl sejít o víkendu nebo na začátku příštího týdne. Již dopředu avizoval, že nemusí jmenovat každého, koho mu Sobotka navrhne.

Opírá se přitom o posudek Ústavu státu a práva Akademie věd z prosince loňského roku. Budoucí premiér přitom uvedl, že pokud by prezident některého z kandidátů odmítl, mohla by na něj být podána kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Zeman má k některým navrhovaným kandidátům výhrady. Neřekl ale dopředu, jestli někoho z nich skutečně do funkce ministra nejmenuje.

V době mezi jmenováním nového předsedy vlády a jmenováním kabinetu chce se Sobotkou diskutovat o možných alternativách do vedení ministerstev. Celou vládu zřejmě jmenuje do konce ledna.

Martin Čaban: Zeman se drží role, Sobotka prohrává

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!