Zeman dohnal Fischera. Šance na vítězství v prvním kole volby jsou vyrovnané

Pražský hrad

Pražský hrad Zdroj: profimedia.cz

Šance bývalých premiérů Jana Fischera a Miloše Zemana na vítězství v prvním kole prezidentské volby se vyrovnaly. Podle agentury Median se na tom podepsala stále rostoucí podpora Zemana a naopak klesající u Fischera. Z průzkumu, který agentura provedla v době od 17. listopadu do 16. prosince, plyne, že by Zemana volilo 26,5 procenta lidí a Fischera 26 procent.

S výrazným odstupem za hlavními favority skončili ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Podle volebního modelu Medianu by Schwarzenberga rádo vidělo v čele státu 9,5 procenta občanů a Dienstbiera osm procent.

Kandidáta ODS a místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku by volilo 5,5 procenta lidí, hudebník a pedagog Vladimír Franz by dostal pět procent hlasů. Ženské kandidátky Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Táňa Fischerová by měly shodně kolem tří procent hlasů.

Respondenti mohli v průzkumu ještě vybírat i ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamuru, o jejichž zařazení mezi prezidentské kandidáty v době dotazování rozhodovalo ministerstvo vnitra a Nejvyšší správní soud. Oba byli nakonec zvolby vyřazeni, v průzkumu však získali dohromady deset procent hlasů.

Volební model Medianu představuje ale jen přibližný odhad výsledků prvního kola hypotetické prezidentské volby, kdyby se konala v době dotazování a kandidovaly v ní dané osobnosti.