Zeman je v Číně, program zahájil večeří na dovozním veletrhu s čínským protějškem Si Ťin-pchingem | E15.cz

Zeman je v Číně, program zahájil večeří na dovozním veletrhu s čínským protějškem Si Ťin-pchingem

Prezident Zeman s delegací dorazil na návštěvu Číny (4.11.2018)
Prezident Zeman s delegací dorazil na návštěvu Číny (4.11.2018)
• 
ZDROJ: Twitter/Jiří Ovčáček

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil svůj program na třídenní návštěvě Číny. V Šanghaji se zúčastnil zhruba hodinové večeře, kterou pořádal jeho čínský protějšek Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan. Akce se konala vpředvečer zahájení prvního ročníku dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), kvůli kterému do Šanghaje přijela řada státníků a podnikatelů.

Slavnostní večeře se účastnili pouze vrcholní představitelé národních delegací. Média dříve informovala, že dorazit by měli například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán. Úplně chybět v Šanghaji kvůli vzájemným obchodním opatřením s Čínou z poslední doby mají naopak představitelé Spojených států.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že u hlavního stolu bylo u večeře zhruba 70 hostů. Zemanovi patřilo místo přímo proti čínské hlavě státu. Mezi přítomnými hosty zmínil ještě například chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že klíčovým tématem jednání českého a čínského prezidenta je nová Hedvábná stezka. "Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet," uvedl Ovčáček.

Zeman vyrazil z Prahy v sobotu večer, zpátky do České republiky by měl ze své čtvrté návštěvy Číny přiletět v úterý. Hlavní bod programu ho čeká v pondělí, kdy se několikrát uvidí se Si Ťin-pchingem. Kromě večerního jednání delegací Česka a Číny přivítá čínskou hlavu státu i v české expozici na šanghajském veletrhu.

Veletrhu CIIE se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Celkově by se mělo do Šanghaje sjet 15 hlav států a premiérů. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video