Zeman: Milosti a amnestie udělovat nebudu, je to monarchistické | E15.cz

Zeman: Milosti a amnestie udělovat nebudu, je to monarchistické

Miloš Zeman (foto E15, Anna Vacková)
Miloš Zeman (foto E15, Anna Vacková)
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Share on Facebook Messenger
Prezident Miloš Zeman se vzdal práva udělovat amnestie a milosti. Považuje to za "zbytečné monarchistické prvky" v české ústavě. Zeman to řekl poté, co položil věnec k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Podle nové hlavy státu právě první československý prezident uskutečnil přechod od monarchie k republikánskému zřízení.

„Právě na masarykovské republikánské tradice bychom měli navázat, protože i v Ústavě České republiky existují zbytečné monarchistické prvky, jako je například právo prezidenta republiky udělovat amnestii či milosti,“ uvedl Zeman. Řekl, že „sám za sebe“ se těchto práv dobrovolně vzdává, aby prý ani jeho nástupce nemohl tuto věc zneužít. „Je to jeden z mých závazků,“ dodal Zeman.

Několika stovkám přítomných poděkoval za to, že přišli Masarykovu památku uctít. Znovu se obrátil také ke svým voličům i k voličům svého protivníka Karla Schwarzenberga. Myslí si, že spolu najdou společnou řeč, aby v příštích pěti lety jeho funkčního období „učinili republiku šťastnější, klidnější a spokojenější“.

Zeman připomněl, že Masaryk omezil výsady šlechty i církve. Ještě krátce před začátkem pietního aktu nedaleko sochy demonstrovala asi desítka lidí, kteří požadovali zavedení monarchie a zrušení prezidentského úřadu. Policie se je snažila dostat z náměstí. Skupinka se bránila, nakonec ale odešla.

Až k soše se dostali Zemanovi stoupenci. Ve vyhrazeném prostoru stála asi stovka příznivců Strany práv občanů - zemanovci s odznaky a šálami s portrétem nového prezidenta. Ráno do Prahy dorazili na inauguraci z celé republiky autobusy.

Kytice dnes k Masarykově soše přinesli také premiér, šéfové obou komor Parlamentu, předseda Ústavního soudu a bývalá první dáma Livia Klausová. Při příchodu Zeman mával davům na náměstí. Doprovázela ho jeho manželka Ivana. Prezident položil k soše veliký věnec z květin v barvách trikolóry.

K inauguraci Miloše Zemana čtěte více:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.