Zeman podpořil prokazování majetku, navrhl retroaktivitu | e15.cz

Zeman podpořil prokazování majetku, navrhl retroaktivitu

Zeman při projevu ve sněmovně.
Zeman při projevu ve sněmovně.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman dnes v Poslanecké sněmovně podpořil vládní návrh zákona o prokazování původu majetku a požádal poslance, aby ho přijali. Na návrhu ocenil přesun důkazního břemene na podezřelé a to, že o případných pokutách má rozhodovat finanční úřad, nikoliv soud. Zároveň se vyslovil pro to, aby zákon o prokazování původu majetku směřoval co nejvíce do minulosti a pro přísnější penále v případě porušení zákona.

Vládní návrh počítá s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.

Zeman připomněl, že zákon o prokazování původu příjmů a majetku předkládal jako předseda vlády dvakrát, ani jednou se mu ho ale nepodařilo prosadit. Je proto velice rád, že dnes zákon mohl podpořit. Vyjádřil přesvědčení, že pokud bude schválen, nepovede k obtěžování poctivých občanů, ale bude zaměřen proti těm, kdo zbohatli na okrádání státu a díky korupci.

Co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď

Vedle dvojice bodů, které na návrhu ocenil, vyjádřil prezident přesvědčení, že by se zákon ve dvou oblastech mohl zpřísnit. Jednou z nich je retroaktivita; Zeman má za to, že by prověřování majetku mělo jít i do minulosti. Zákon by podle něj neměl být redukován na deklaraci typu: „Co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď.“

Vyslovil se také pro zpřísnění finančních postihů. „Byl bych velmi rád, kdyby některým z vašich pozměňovacích návrhů byly tyto penalizační sazby zpřísněny, protože je pokládám za příliš mírné,“ podotkl.

Zákon o prokázání původu majetku: od 7 milionů jdou po vás

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video