Zeman se s propuštěnými dívkami nesejde, prý neprospěly České republice | e15.cz

Zeman se s propuštěnými dívkami nesejde, prý neprospěly České republice

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman se nesetká s propuštěnými Češkami, které se vrátily do vlasti. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Zeman to řekl dnes v pořadu Pressklub na Frekvenci 1. O záchraně obou mladých žen prý věděl už před několika dny.

„To není Zikmund a Hanzelka - tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a konec konců i českému státu,“ zdůvodnil Zeman, proč se určitě s propuštěnými nesejde. Velmi rád podle svých slov ale „možná v utajení“ přijme ty, kteří se o osvobození zasloužili.

Dívkám popřál, aby „už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily“ svou cestou do neklidné oblasti. Ostatním cestovatelům doporučil, aby si podobný plán rozmysleli.

Zprávu o propuštění a návratu obou mladých žen, které po únosu v Pákistánu strávily v zajetí dva roky, do Česka potvrdil v sobotu premiér Bohuslav Sobotka. Prezident už ve čtvrtek řekl, že možnost záchrany vidí optimističtěji. Dnes uvedl, že měl zprávy o propuštění už před několika dny.

„Věděl jsem jenom, že jsou volné, ale nevěděl jsem, jakou trasou pojedou, a nechtěl jsem zbytečně vytvářet optimistická očekávání, protože i na té trase vedoucí nebezpečným územím - údajně to byl autobus, nikoliv letadlo - se mohlo něco přihodit,“ řekl Zeman.

Ostrý rozhovor s pákistánským velvyslancem

Před ostatními ústavními činiteli měl prý informační předstih jen několik málo dní. Po čtvrteční tiskové konferenci, kde se k věci vyjadřoval, dostal od ministerstva zahraničí zprávu o tom, že konvoj s propuštěnými dívkami už vjel do Turecka. Poděkoval dnes turecké humanitární organizaci IHH, která k záchraně přispěla. Podle prezidenta odvedla obrovskou práci.

Hlava státu uvedla, že kvůli případu unesených Češek napsala několik dopisů svému pákistánskému protějšku. Ten mu prý přislíbil, že na osvobození dívek osobně dohlédne. Setkal se i s pákistánským velvyslancem, měl s ním tehdy „ostrý rozhovor“, popsal dnes prezident v rádiu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery