Zeman šéfům stran potvrdil termín voleb | E15.cz

Zeman šéfům stran potvrdil termín voleb

Zeman šéfům stran potvrdil termín voleb
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Poslanecká sněmovna se po předčasných volbách poprvé sejde 26. listopadu, po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Spolu s ním s hlavou státu jednali také šéfové sociální demokracie, ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Prezident jim potvrdil termín rozpuštění Sněmovny 28. srpna a nových voleb 25. a 26. října.

Na jednání, které trvalo asi hodinu a půl, se zástupci stran s prezidentem vedle termínů bavili například i o zvažované kandidatuře hradního kancléře Vratislava Mynáře za Stranu práv občanů - zemanovci (SPOZ). Tomu již Zeman kandidovat dovolil. Pokud by Mynář uspěl, opustí prý místo na Hradě.

Za prezidentem na Hrad jako první dorazil úřadující šéf ODS Martin Kuba. Kvůli schůzce s hlavou státu dopoledne kriminalisté přerušili jeho výslech v kauze Nagyová. Po hradním nádvoří se před objektivy kamer a fotoaparátů pak prošel šéf komunistů Filip. Po něm přijeli předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a TOP 09 Karel Schwarzenberg. Jako poslední se dostavil lídr VV Vít Bárta.

Podle posledních průzkumů by teď volby vyhrála ČSSD. Na druhé příčce by skončila TOP 09 nebo komunisté. ODS se po kauzách kolem Nagyové propadla, její výsledek se pohybuje zhruba od šesti do 13 procent hlasů. Do Sněmovny by se mohli podle zjištění dostat i lidovci, zemanovci či hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše.

Mluví se také o vzniku politického uskupení, v jehož čele by stanul exprezident a bývalý šéf ODS Václav Klaus. Podle nedávného průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi si jeho návrat do politiky ale nepřeje 72 procent voličů.

Jana Havligerová: Vzhůru do voleb. Rychle a s kocovinou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.