Zeman snižuje náskok Fischera a Švejnara v boji o post prezidenta | E15.cz

Zeman snižuje náskok Fischera a Švejnara v boji o post prezidenta

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK/Michal Dolezal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do druhého kola přímé volby prezidenta by nyní postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 24,4 procenta hlasů a Jan Švejnar s 17,8 procenta. Se ztrátou 5,8 bodu by za Švejnarem skončil bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců Miloš Zeman. Plyne to z aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio, která ho dnes zveřejnila na svých webových stránkách.

V porovnání s dubnovým průzkumem si Zeman polepšil o dva procentní body. Podpora Fischera a Švejnara se příliš nezměnila. Naopak ztratil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v dubnu skončil na čtvrtém místě s 8,3 procenta hlasů. Nyní by byl až šestý s podporou 5,5 procenta lidí.

Jeho předchozí čtvrté místo by nyní zaujal podnikatel Tomio Okamura, kterého by volilo 9,9 procenta lidí. Za ním by následovala s 6,6 procenta hlasů šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

O něco menší podporu než Schwarzenberg by získal místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Podle průzkumu by mu dalo hlas 5,3 procenta Čechů. „I mezi příznivci ČSSD má Miloš Zeman vyšší podporu než pravděpodobný stranický kandidát Jiří Dienstbier,“ uvedla k tomu agentura.

Prezidentský volební modelAutor: Factum Invenio

Necelých pět procent Čechů by volilo místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, který v sobotu vyhrál první prezidentské primárky ODS, a to v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Europoslankyni za KDU-ČSL Zuzanu Roithovou by novou prezidentkou rádo vidělo 3,8 procenta lidí. Stejný počet hlasů by obdržel i bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Prezident Václav Klaus končí ve funkci v březnu příštího roku, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem 2013. Ostrá kampaň občany zřejmě čeká až na podzim. ODS bude svého kandidáta vybírat ve zmíněných stranických primárkách, které potrvají do června. Svého kandidáta na funkci hlavy státu zatím nemá ani ČSSD.

V samotné volbě se nakonec nemusí objevit všichni kandidáti, které lidé v průzkumu jmenovali. Například Okamura zatím hovořil o tom, že pokud půjde do politiky, bude kandidovat nejprve do Senátu. Ani Švejnar zatím nedal jednoznačně najevo, zda se volby zúčastní. „Aktuální výsledky je proto nutné brát jako orientační,“ uvádí autoři průzkumu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video