Zemanem omilostněný muž dříve spáchal majetkový trestný čin | E15.cz

Zemanem omilostněný muž dříve spáchal majetkový trestný čin

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Část trestu si podle prezidenta odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje. Od ministra spravedlnosti Robert Pelikán prý obdržel návrh na dvě milosti, druhé nevyhověl.

„Jsem rád, že milost, kterými se má šetřit jako se šafránem, jsem mohl, alespoň po třech letech, v jednom případě udělit,“ řekl.

Připomněl, že na začátku svého funkčního období prohlásil, že milosti bude udělovat pouze ve výjimečných případech, a to jen člověku, který se nedopustil závažného trestného činu, jehož nemoc ohrožuje na životě a který má domácí zázemí.

Dosud prý prezident dostával žádosti o milost, které tyto tři podmínky nesplňovaly. Pokud dostane v budoucnu žádost, která splní všechny tři podmínky, může omilostnit i další lidi. Prezident naopak zopakoval, že nehodlá udělovat žádné amnestie. „Protože amnestie je vlastně plošná, tedy ne selektivní milost,“ uvedl.

Druhá žádost, které prezident nevyhověl, se týkala ženy odsouzené na šest let za závažnou majetkovou trestnou činnost. Podle lékařů ji její zdravotní stav, i když je vážný, neohrožuje na životě.

Zemanovi porevoluční předchůdci na Pražském hradě Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi lety 1993 a 2013 téměř 1700 milostí

Prezident vzpomněl i na další žádost, které před dvěma lety nevyhověl. Týkala se řidičky, která v opilosti narazila do stromu a byla v těžkém, avšak život neohrožujícím stavu. V autě zahynula sedmnáctiletá spolujezdkyně. Protože žádost o milost pro řidičku nepodpořila rodina dívky, prezident ji nevyhověl.

Zemanovi porevoluční předchůdci na Pražském hradě Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi lety 1993 a 2013 téměř 1700 milostí, ať už šlo o prominutí či změnu trestu nebo zastavení trestního stíhání. Zhruba tři čtvrtiny z nich připadly na úřadování Václava Havla (1993 až 2003). V letech 1993 až 1997 udělil 902 milostí, mezi lety 1998 až 2002 pak 345. Nejvíce lidí prezident Havel omilostnil v letech 1994 (407) a 1995 (107).

Václav Klaus udělil za desetiletého úřadování na Pražském hradě (2003 až 2013) individuální milost 412 lidem. Za první pětiletý mandát prominul trest 218 lidem, v druhém sáhnul ke stejnému kroku ve 194 případech. Nejvíce milostí, 69, udělil Václav Klaus v roce 2009.

Václav Havel uděloval milosti také jako federální prezident, celkem jich bylo 601. Pro srovnání - poslední komunistický prezident Gustáv Husák jen v roce 1988 udělil 2028 milostí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video