Zkrachovala soukromá vysoká škola Literární akademie, dluží miliony | E15.cz

Zkrachovala soukromá vysoká škola Literární akademie, dluží miliony

Literární akademie
Literární akademie
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Zlovlk; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Literární akademie je na návrh svého vedení v insolvenci. Jednatel akademie Miroslav Doležal navrhl situaci řešit konkurzem. Dluhy této soukromé vysoké školy, kterou v poslední době zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, jsou vyšší než její majetek. Ministerstvo školství se chystá škole zhruba za měsíc odebrat státní souhlas k činnosti.

Němečtí majitelé chtěli akademii prodat střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, ale zájemce o koupi po auditu hospodaření od smlouvy odstoupili. Zjistil skutečnosti, které mu údajně němečtí majitelé i jednatel Doležal zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů.

Doležal jako zástupce německých vlastníků v insolvenčním návrhu uvedl, že má škola závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun. Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž by mohla v červnu získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačí to totiž na pokrytí veškerých nákladů na provoz.

Odebrání státního souhlasu

Studentka a členka akademického senátu Jana Fleglová, která se aktivně angažovala v boji akademické obce proti majitelům reprezentovaným Doležalem, se při čtvrteční schůzce na ministerstvu školství dozvěděla, že škole bude brzy odebrán státní souhlas. Nebude tak moci pokračovat v činnosti. „Máme poslední studijní týden a musíme do 22. května uzavřít semestr. Státnice se neuskuteční, to není proveditelné,“ řekla ČTK Fleglová.

Více než stovka studentů Literární akademie nyní hledá možnosti přestupu na příbuzné obory na jiných vysokých školách. Teoreticky by se o jejich dostudování měli postarat provozovatelé Literární akademie, ale tomu podle Fleglové studenti nevěří.

Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola funguje od akademického roku 2001/2002, má 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Jejím většinovým vlastníkem je německá společnost Educationpartner Campus se sídlem v Hamburku.

Terč kritiky

Její působení bylo v posledních dvou letech terčem kritiky ze strany akademické obce, protože se snažila na uměleckou školu akreditovat obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách a opakovaně nehradila své finanční závazky. Spory vyvrcholily na konci března studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Ten byl s vidinou příchodu nových majitelů navrácen do funkce, ale nakonec z prodeje sešlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video