Změní Babiš koaliční smlouvu? Vadí mu náhradní výživné i firemní daně | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Změní Babiš koaliční smlouvu? Vadí mu náhradní výživné i firemní daně

Změní Babiš koaliční smlouvu? Vadí mu náhradní výživné i firemní daně
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vicepremiér Andrej Babiš nevylučuje, že jeho hnutí ANO bude navrhovat změny v koaliční smlouvě. Babišovi se nelíbí například to, že chce ministerstvo práce prosadit zákon o náhradním výživném na děti, které by za neplatiče poskytl stát.

Vadí mu také to, že v koaličních dohodách existuje možnost zvýšit daně pro firmy a banky, pokud by se nepodařilo dostatečně navýšit daňové výnosy. Hodnocením ročního působení koalice se bude zabývat koaliční rada.

Zástupci zbývajících dvou stran už dříve uvedli, že smlouvu měnit nechtějí. Dnes řekli, že změny v dokumentu považují za málo pravděpodobné, protože je k tomu potřeba vždy souhlas všech tří stran. S řešením problémů samoživitelů a samoživitelek navíc souhlasí.

Podle Babiše koaliční strany dostaly na poslední chvíli vyhodnocení koaliční smlouvy z úřadu vlády, které má asi 120 stran. „Neměli jsme čas to přečíst a připravit se na to. Předpokládám, že bude úvodní jednání,“ řekl Babiš. „Není vyloučeno, že naše hnutí navrhne nějaké změny v koaliční smlouvě,“ doplnil.

Malý prostor pro úpravy

„Pro nás platí, co je psáno, to je dáno,“ reagoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podobně se vyjádřil i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Bělobrádek připomněl, že změny v koaliční smlouvě je možné dělat pouze tehdy, pokud budou souhlasit všechny tři strany. Velký prostor pro pro úpravy nevidí, vyjednávání před rokem byla prý složitá. „Debata je možná, ale nejsem optimista,“ konstatoval. Bělobrádek předpokládá, že koaliční rada dnes debatu o hodnocení neuzavře.

Kdo si udělá děti, ať se stará

Babiš nesouhlasí s tím, že ministerstvo práce ovládané ČSSD chce zavést náhradní výživné. Ministerstvo chce tím, že by je za neplatiče poskytl stát, pomoci samoživitelům a samoživitelkám. „Nevidím důvod, proč bychom měli platit zálohové výživné. Když si někdo udělá děti, měl by být zodpovědný. Pokud máme zákony a fungují soudy, stát by měl být schopen to vymoci,“ řekl Babiš.

ČSSD i KDU-ČSL ale situaci některých samoživitelů řešit chce. „Chceme reálně zlepšit tristní situaci rodičů, kteří jsou odpovědní a mají neodpovědné partnery, kteří odmítají přispívat,“ uvedl Sobotka.

Problém s daněmi

Stejně tak Babišovi vadí, že sociální demokracie si před rokem prosadila do koaliční smlouvy možnost zvážit navýšení některých firemních daní. O víkendu tuto možnost zmínil také místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Babiš zvýšení odmítá, podle něj se připravují zákony, které mají daňové výnosy zvýšit. Některé ale budou účinné až v příštích letech. Ani v tomto případě ČSSD a KDU-ČSL prostor na změny nevidí.

Babiš připomněl, že je dlouhodobě také proti zvyšování odvodů pro státní pojištěnce do zdravotnictví. Na koaliční radě chce diskutovat také o některých zákonech vrácených Senátem. „V rámci koalice máme nějakou dohodu, že budeme hlasovat nějakým způsobem i ve Sněmovně i v Senátu. V minulosti se to ne úplně dařilo,“ poznamenal.

Petr Holec: ANO pátrá, fízluje a informuje

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!