„Zpocení cyklisté zamořují vzduch.“ Zelenou perlu si vysloužil Jakl | E15.cz

„Zpocení cyklisté zamořují vzduch.“ Zelenou perlu si vysloužil Jakl

Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekologové po roce opět rozdávali tradiční „anticeny“ - Ropáka roku za největší antiekologický počin získal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), Zelenou perlu za nejhorší výrok pak někdejší poradce prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl.

Jakl „uspěl“ s výrokem, který napsal loni v prosinci na svém blogu v článku Cyklistiku je nutno okamžitě zakázat. Uvedl: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat.“

Chalupa cenu dostal zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Ekologové mu vytýkají zejména nečinnost ve funkci.

„Ropákem se stal ministr po zásluze, a to celkem ze šesti důvodů, především ale za neviditelnost, nečinnost a také špatnou práci při ochraně životního prostředí, a pro destabilizaci tohoto resortu,“ uvedl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, které anketu pořádá. U Šumavy vadí ekologům, že návrh zákona o parku omezuje jeho ochranu. Místo podpory stavby dvou bloků v Temelíně by měl podle nich ministr podporovat energetické úspory a alternativní energetické zdroje.

Chalupa je podle ekologů nečinný v návrzích na vyhlášení nových chráněných oblastí NATURA 2000. Dále je odpovědný za to, že ministerstvo životního prostředí deset měsíců otálelo se zveřejněním zvukového záznamu z veřejného projednání dostavby Temelína. Pořadatelé ankety ministrovi vytýkají také to, že nezakázal geologický průzkum a následnou těžbu břidličných plynů a omezuje činnost institucí chránících životní prostředí.

Chalupa: Svou práci dělám dobře bez zeleného šílenství

„Pokud jde o tyto vyjmenované činy, tak za všemi si stojím, udělal bych je znovu, jsou dobré pro přírodu. Myslím si, že to je důkaz toho, že svou práci dělám dobře bez zeleného šílenství,“ řekl Chalupa, který prý již dostal mnoho gratulací.

Návrh zákona o parku Šumava považuje za největší úspěch ochrany přírody za posledních 20 let a je rád, co se mu podařilo vyjednat. K Temelínu poznamenal, že je těžké nalézt stavbu, jejíž vliv na emise v Česku bude tak malý, jako bude právě Temelín. Na rozdíl od svých kritiků se podle svých slov nedomnívá, že se má celá republika „zastavět zrcátky, řepkou a větrníky“.

„Uspěli“ i Benda, Kuba nebo Hašek

Na druhém místě v anketě Ropák skončil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) za Státní energetickou koncepci ČR do roku 2040 a na třetím ředitel správy parku Šumava Jiří Mánek.

V anketě Zelená perla skončil na druhém místě poslanec Marek Benda (ODS) za výrok: „Nedovolíme, aby se ekoteroristé zmocnili čísel z ČEZ.“ Na třetím místě skončil místopředseda ČSSD Michal Hašek s výrokem: „Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu cunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost.“

Loni získal obě anticeny bývalý ředitel Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.