Odklon od podprsenek. Dceřinná firma Trioly spouští výrobu nanovlákenných filtrů do roušek

Filtry budou mít tvar vhodný pro vkládání do roušek

Filtry budou mít tvar vhodný pro vkládání do roušek Zdroj: Triola

Autorka projektu Marcela Munzarová.
Někdejší ministr průmyslu Jan Mládek v závodu Triola Horní Jiřetín v roce 2016.
Výroba podprsenek a spodního prádla v Triole.
Triola.
5
Fotogalerie

Od poloviny května začne liberecký výrobní závod společnosti Nano Medical, který je součástí skupiny spodního prádla Triola, chrlit miliony filtrů se záchytem virů údajně vyšším než 99,9 procenta. Účinnost unikátního materiálu s názvem AntiMicrobe Web R svým certifikátem VFE Viral Filtration Efficiency potvrdila uznávaná laboratoř Nelson Labs v USA. K dispozici jich má být relativně rychle miliony. 

Nová budova výrobního závodu o celkové ploše 1500 metrů čtverečních, navezla již hlavní technologická zařízení a nyní vybavuje zkušebny a laboratoře kvality. „Začínáme s montáží. Při plném výkonu budeme vyrábět pět až šest milionů filtrů do roušek měsíčně, výroba zaměstná na tři desítky lidí z Liberecka,“ popisuje autorka projektu, Marcela Munzarová.

Filtr má podobu tenké textilie, která obsahuje nanovlákennou strukturu, a lze jej vložit do běžné látkové roušky. Na trhu se objeví pod obchodním názvem Nano Med Clean.

Výrobek slibuje záchyt virů vyšší než 99,9 %, ale také velmi vysokou prodyšnost. To bude pro nadcházející teplé počasí velmi důležité. Jak potvrzují prognózy hygieniků, budou roušky nutné i v létě a potom v době, kdy se očekává další atak pandemie, tedy znovu od podzimu. Prodyšnost Nano Med Cleanu se uvádí na úrovni dvě stě litrů vzduchu na metr čtvereční za sekundu. 

Autorkou unikátního a účinného materiálu AntiMicrobe Web R je Marcela Munzarová, technoložka, která má na svém kontě spoluautorství desítky patentů a užitných vzorů. S nanotechnologiemi a průmyslovým využitím nanovláken se prakticky zabývá 15 let, vývoj materiálu AntiMicrobe Web R jí zabral více než rok. „Až při progresi covidu-19 do stadia pandemie a při celosvětovém nedostatku ochranných prostředků jsme rozšířili náš původní záměr o výrobu materiálu pro zdravotnické masky,“ říká Munzarová s tím, že vývoj textilie počítal původně s jiným užitím. 

Na vývoji a zavádění průmyslové výroby nových filtračních médií s nanovlákny spolupracovala Marcela Munzarová od roku 2012 převážně se zahraničními nadnárodními korporacemi. Dobře známá je však také mezi odborníky v domácím prostředí. Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, k této věci říká: „Doba koronavirová naplno ukázala potenciál nanotechnologií při ochraně zdraví člověka. Aplikované nanotechnologie, ve kterých patříme díky českým vědcům a nanotechnologickým výrobcům ke světové špičce, by se měly stát strategickou technologií našeho státu. Kombinované nanotechnologie mohou vytvořit nový, vyšší standard ochrany zdraví občanů.“