Budky zvoní na rozloučenou | E15.cz

Budky zvoní na rozloučenou

Telefonní budky budou v opavských ulicích brzy raritou. Ročně jich desetina zmizí. Lidé už je nepotřebují.

Vidět dnes člověka, který telefonuje z budky na některé z opavských ulic, je velká náhoda. Kvůli masovému rozšíření mobilů ztrácejí veřejné automaty účel a jeden za druhým mizí. V Opavě dokonce rychleji než ve zbytku České republiky. Zatímco průměrný republikový úbytek budek je sedm procent každý rok, Opava a okolí podle údajů společnosti O2 ročně přijde o deset procent veřejných automatů.

Čekání na mince

„Ještě před osmi lety mnohdy lidé u budky čekali, než ten před nimi dotelefonuje. Dneska už budka nestojí. Nikdo tam nechodil, několikrát ji poškodili vandalové. Nakonec ji zrušili,“ líčí příběh jedné z opavských budek Lenka Běhounková.
Budku měla přímo pod okny paneláku v Kateřinkách. „Sama jsem tam chodila často telefonovat, volala jsem známým ještě na pevnou linku. Mělo to svoje kouzlo,“ vzpomíná na vhazování mincí do automatu Běhounková. Teď volá známým na mobil. Z vlastního mobilu. „Na pevnou už nikomu nevolám. Těch pár hovorů za rok na úřady udělám i z mobilního telefonu,“ dodává Běhounková.
Podle mluvčí společnosti O2 Lucie Policarové jen za prvních devět měsíců tohoto roku ubylo v Opavě a okolí šestadvacet telefonních budek. „Ještě pořád jsou v ulicích budky, ze kterých lidé netelefonují i několik měsíců. Postupně je odstraňujeme,“ říká Policarová. Nejvíce lidé využívají budky v centru města a na nádraží. Dlouhé měsíce naopak na každou minci čekají automaty v okrajových částech. Odtamtud také nejčastěji mizí.
Výjimkou, kdy lidé po veřejném telefonním sluchátku sáhnou častěji, je bezplatné volání na tísňové linky. „Nejvíce na tyto linky lidé volají v krizových situacích. Při povodních a podobně,“ vysvětluje Policarová.
Právě kvůi možnosti volání na tísňové linky telefonní budky nezmizí z ulic úplně. „Některé jsou na takzvaném seznamu univerzální služby a musíme je zachovat. Také obce mají možnost nechat si automaty, které z různých důvodů potřebují,“ dodává Policarová.

Policie: je to znát

To, že ubylo telefonních budek, poznali i opavští policisté. Ještě před pěti lety měsíčně řešili desítky případů jejich poškození, vykradení a neoprávněného volání na linku hasičů, policie či záchranářů.
„Hlavně děti toho zneužívaly. Opakovaně volaly na tísňové linky, ohlašovaly neexistující případy. Linky, které jsou určené pro lidi v nouzi, tak byly pořád obsazené,“ popisuje případy mluvčí opavských policistů René Černohorský.
Budky budou ubývat i příští rok. Následují tak poštovní hovorny, které z města definitivně zmizely před více než deseti lety. Z hlavní pošty v centru už v první půlce devadesátých let.

Souhlasíte s rušením telefonních budek?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!