Dluhy větší než dům | E15.cz

Dluhy větší než dům

O tom, kam až může dojít nesmyslné zadlužování, se přesvědčili dva bratři - podnikatelé. Své dluhy řešili dalším půjčováním peněz místo toho, aby urychleně řešili svoji situaci. Cestu, jak vybřednout z těchto problémů, pro ně měla společnost Naxos. Bratři se mohli rozhodnout, zda zvolí nabízené seriózní řešení, anebo zda se budou ještě více utápět v dluzích.

Na počátku byl nápad začít podnikat v autodopravě. A tak si dva bratři z Rudné u Prahy vzali na rozjezd své firmy od banky úvěr kolem osmi milionů korun. Do zástavy dali svůj dům se zahradou. Zanedlouho se ale ukázalo, že jejich podnikatelský záměr nebyl dobře promyšlený. Nedařilo se jim, firma byla ztrátová a začala krachovat. „Tehdy se měli co nejrychleji dohodnout na postupu, co dál. Místo toho ale své problémy skrývali a stavěli se do pozice, jak se říká, mrtvého brouka,“ říká člen představenstva Naxosu a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal. Dluh u banky se mezitím zvětšoval o úroky a penále a problém byl stále hrozivější. Obzvlášť když si bratři začali půjčovat od firem mimo sektor bank za extrémně nevýhodných podmínek a nesmyslně podepsali směnku na sumu mnohonásobně přesahující částku, kterou si půjčili.

#####Řešení bylo na dosah

Dluhy bratří začaly nabývat neúnosných rozměrů a kvůli nesplácení bance i dalším věřitelům přišly exekuce. Ale i v tomhle okamžiku byla ještě možnost situaci vyřešit. Pomohl nezávislý subjekt v podobě společnosti Naxos. „V té době už dluhy dosáhly hodnoty téměř 20 milionů korun a za této situace bylo nutné dům prodat. Jeho cena činila zhruba 10 milionů, jiný majetek na pokrytí dluhů bratři neměli,“ vyčísluje Libor Nevšímal. Naxos by dům prodal za tržní cenu a po prodeji by si výtěžek rozdělili věřitelé. Bratrům by sice nezbylo nic, ale na druhé straně by byli bez jediného dluhu. Věřitelé se totiž zavázali, že poté, co bude dům prodán a každý z nich dostane svoji část, už nebudou na obou dlužnících nic chtít. Taková dohoda byla velkým úspěchem.

Nepochopitelný útěk a ještě větší problémy Přes mnohá jednání, která vedla k nejschůdnější cestě jak z dluhů ven, bratři prodej domu prostřednictvím Naxosu nakonec zrušili. A díky své naivitě začali dělat další dluhy za lichvářský úrok. Ocitli se tak doslova v kolotoči problémů a jejich zadlužení narostlo do obrovské výše. To již hodnota jejich domu byla jen zlomkem toho, co dlužili. Pokud by bratři místo útěku od problémů zvolili původní cestu, zbavili by se stresů a strachu a měli by čistý štít. „Pro ty, kdo mají problémy se splácením hypotéky či úvěru, existuje řešení. Nabízíme jim první konzultaci zdarma, a pokud je již prodej majetku nebo jeho části nezbytný, zpeněžíme jej za co nejvýhodnějších podmínek, tedy za férovou cenu,“ říká Libor Nevšímal a dodává, že Naxos může také zprostředkovat díky spolupráci s mnoha bankami dohodu věřitelů s dlužníky.

#####Rychlost má šanci

Kdyby se bratři z Rudné u Prahy dostali do podobné situace dnes, měli by povinnost sami na sebe podat insolvenční návrh. Tomu všemu se ale dá podle Libora Nevšímala předejít, pokud se podnikatel rozhodne řešit své problémy včas. „Neznamená to, že by měl hned při prvních náznacích potíží a propadu zisku všechno vzdát. Když je ale zjevné, že firma dlouhodobě nevydělává a že ji majitel musí dotovat, je na řešení situace nejvyšší čas. Půjčovat si za nestandardních podmínek na lichvářský úrok, to je vždy cesta do pekel a nemá v podnikání co dělat. Pokud se zadlužený člověk nechce dostat do jen velmi těžko řešitelné či již neřešitelné situace, musí své problémy řešit aktivně, nejlépe po konzultaci s odborníkem. Často totiž není schopen sám objektivně situaci posoudit. V takových případech platí dvojnásob, že kdo jedná rychle, má daleko větší šanci na úspěch,“ říká Libor Nevšímal. Bratři podle jeho slov udělali chybu i v tom, když automaticky předpokládali, že věřitelé ze svých nároků nebudou chtít slevit a že tedy nemá cenu s nimi jednat. Tito věřitelé však většinou nedrží za každou cenu ztracené pozice. Často se spokojí i s tím, když zadlužený člověk zaplatí méně než sto procent z pohledávky. A to zejména v případech, kdy se přesvědčí, že s nimi dlužník jedná čestně s využitím maxima daných možností. Právě v takové situaci má cenu zlata nezávislý profesionální zprostředkovatel, který je schopen objektivně analyzovat vzniklou situaci a navrhnout řešení spravedlivé a přijatelné pro všechny zúčastněné.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!