Dobrá profese: potápěč do popelnic | E15.cz

Dobrá profese: potápěč do popelnic

Václav vybírá kontejnery. Nejvíc ho zajímají kabely s mědí a oblečení. Pracuje dvě hodiny denně.

Není z Plzně, ale už deset let se po městě potlouká. Bezdomovec Václav o sobě tvrdí, že není nezaměstnaný. Má svoji práci a dělá ji naplno.

„Tak dvě hodinky denně se ponořuju. Tak se tomu občas přece říká,“ prohlašuje s bezzubým úsměvem. V překladu to znamená, že vybírá kontejnery.

„Zajímají mě hlavně kabely, kvůli mědi, oblečení a někdy se najde i něco k jídlu,“ vypočítává šestapadesátiletý muž sortiment, který hledá. A vítězoslavně ukazuje smotaný černý kabel. Z dalšího kontejneru v Polední ulici vytahuje dámské kozačky. Na udivený pohled reaguje se smíchem. „To není pro mne. Boty jsou dobré na blešák. A já za jeden dobrý pár dostanu od jednoho chlápka minimálně dvacku,“ chlubí se Václav. Nyní má žně, lidé podle něj právě mění letní oblečení za zimní, a tak se v kontejnerech objevují zajímavé věci.

„Jídlo beru taky, ale jen občas, když je uzavřené. Navíc jsou tady v okolí krámy, kde nám dají vždycky jídlo, které právě prochází. S tím nejsou problémy,“ pochvaluje si Václav. Nejlepší jsou prý místa, kde je stříška a víc kontejnerů pohromadě. „Tam lidé odkládají i různé koberce nebo boty, které by jinak k popelnici nedali. To si pak půjčím od kámoše vozík a někam to odvezu, většinou Dobrá profese: potápěč do popelnic se to někomu hodí,“ popisuje Václav.

Výška je důležitá

Dobře naloženému Václavovi nevadí ani odmítavé pohledy kolemjdoucích. „Už jsem si zvykl. Někdo občas prohodí nějakou poznámku, někdo je drsnej. Já si to ale tak neberu. Na druhé straně se mě lidé občas zeptají, jestli něco nepotřebuju. Mně spíš vadí moje výška,“ dodává trochu nesrozumitelný argument. Václav měří tak kolem 165 centimetrů, opravdu není žádný obr. „Já to nepotřebuju na košíkovou. Jsem ale menšía mám problémy na některé věci dosáhnout, moc hluboko se nedostanu,“ vysvětluje. Někdo používá při prohledávání popelnic tyč nebo kousek klacku.

„Asi jim to pomáhá. Znám i pár lidí, kteří si berou na odpadky rukavice. Ty já ale nenosím,“ odmítá bezdomovec. A nákaza? „Té já se nebojím, já i moje ruce jsou už na ledacos zvyklé,“ říká. Svůj rajon si vychvaluje. „Na Doubravce i v Lobzích je to docela dobrý, dají se tady najít opravdu zajímavé věci – třeba úplně nový sako nebo třeba funkční mobil,“ vzpomíná na nejlepší úlovky. Žije se mi dobře Někteří lidé vybírají popelnice, neboli provozují dumpster diving, jako koníčka nebo z přesvědčení.¨Jako protest proti plýtvání konzumní společnosti. Václav mezi ně nepatří.

„Nechci krást, tak vybírám popelnice,“ říká. Některá česká města dokonce dumpster diving zakázala pod pohrůžkou pokuty. Vyhlášku má Bruntál nebo Vsetín, nějakou dobu ji měly i Teplice. Plzeň se k nim nepřipojila, proto se Václav může dál věnovat svému řemeslu. A najít si jinou práci? „Ne, mně to docela vyhovuje, žije se mi dobře,“ dodává bezelstně bezdomovec.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!