Éterický post-rock se snoubil se snovými obrazy | E15.cz

Éterický post-rock se snoubil se snovými obrazy

Sigur Rós
Sigur Rós
• 
ZDROJ: Repro z E15

Aleš Borovan

Share on Facebook Messenger
Islandští postrockoví skřítci Sigur Rós, kteří prosluli některými neobvyklými tahy, jako například koncerty v otevřené přírodě, opět překvapují. Nutno dodat, že velmi příjemně a podnětně. V souvislosti s loňským albem Valtari (vyšlo v květnu 2012) vyhradili několika osloveným či spřáteleným filmařům přibližně stejný rozpočet s tím, aby natočili obrazy, které v nich skladby Valtari evokují.

Zcela svobodně, bez omezení, předběžných zadání nebo požadavků. Výsledkem je pak The Valtari Mystery Film Experiment – pestrá kolekce 16 krátkých filmů, která dosavadní poslech a „čtení“ loňské nahrávky obohatila o nový hlubší rozměr a prožitek. Výsledek vychází na DVD, discích Blu-ray či je dostupný na webu kapely.

Z The Valtari Mystery Film Experiment

Již skladba zúčastněných tvůrců ze všech koutů světa (na režisérském postu se vystřídali kromě islandských filmařů i Izraelec, Američan s perskými kořeny, ruský tým nebo talentovaný Brit) a použitých technik je nebývale barevná a rozmanitá a slibuje v první řadě originalitu a vlastní názor. Ostatně jen tak lze zachytit křehké a čisté umění Sigur Rós. A je jedno, zda sázíte na hranou záležitost, dokumentární sekvence přírodních scenérií či animované pohledy.

Nelehké spojení obrazu a hudby

Obecně platí, že film je ve spojení s hudbou nevypočitatelně těkavá záležitost. Zatímco hudba samotná je nejabstraktnější uměleckou disciplínou, doprovodný obraz dopad tónů omezuje, osekává, dodává jakýsi definitivní tvar. Totéž platí pro filmový experiment zasněných Islanďanů. Čím konkrétnější obraz, čím klasičtěji vystavěný příběh, tím více se síla obrazu doprovodných krátkých filmů ztrácí.

Důležitý a smysluplný experiment, který si mohou dovolit jen skuteční hudební mistři u mistrovských alb.

Sigur Rós: The Valtari Mystery Film Experiment Vydavatel: vlastní produkce, 2013 Hodnocení: 80 %

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.