Gymnazisté si zkusili den v totalitě | e15.cz

Gymnazisté si zkusili den v totalitě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pionýři, cvičenci, Berlínská zeď, fronty. Do dvou budějovických gymnázií se na jeden den vrátila totalita.

Do roku 2014 dovršíme výstavbu socialismu! Komunismus otevřel cestu ke hvězdám!
A hned vedle dobových hesel na nástěnce stojan s aktuální reklamou na internet pro každého. Ohlédnutí za starými časy vytvořilo zajímavé kontrasty. Některé vzpomínky byly veselé, při jiných mrazilo.
Jeden den v totalitním světě začal na gymnáziu Česká rázně, a to cvičením v dobových úborech na školním dvoře. Zazněla nejslavnější spartakiádní skladba Poupata. Tento hit se opakoval i v Biskupském gymnáziu, na jehož schodech také cedule slibovala, že ve dvě odpoledne přivezou banány.

Oblékli červené trenýrky

Bílé tílko a červené trenýrky tam oblékli i třeťáci Richard Schnedörfler a Václav Štěpánek. „Spartakiáda nám šla snadno, další spolužáci ztvárnili třeba pohraničníky nebo estébáky,“ líčili návrat v čase.
Studenti narození v devadesátých letech se ve škole o totalitě moc nenaučí, proto na ně šance vyzkoušet si ji na vlastní kůži silně zapůsobila.
Shromažďovali předměty z té doby, ptali se rodičů, četli Rudé právo a v jeho stylu vydali vlastní noviny. „To je nejcennější, že měli na akci tak velký podíl. Tím o té době zjistili nejvíc. Svoboda totiž není dar, ale úkol. Nedostaneme ji zadarmo, pořád se o ni musíme starat,“ řekl pedagog a spolutvůrce projektu Jiří Krejčí.
Školní chodbu přehradila Berlínská zeď s malými otvory, kudy lidé směli pohlédnout na Západ i na Východ. Fragmenty připomínaly domino, které obdobně pomalované při nedávných oslavách pádu zdi symbolicky rozdělovalo Berlín.
Zeď zdobily obrázky Aurory a trabanta, vyprávění O zlém brouku bramborouku, desky skupin Abba a Beatles i plechovka Coca-Coly. „Studenti se snažili, aby byl výběr co nejpestřejší, takže nechyběly členské knížky KSČ. Zajímavé bylo, že už to všechno berou jako kuriózní – dokumenty té doby a nestydí se za ty věci, i když třeba patřily jejich rodičům,“ všimla si učitelka Věra Krhounková.

Překvapily je zločiny

Na zábavnou část navázaly filmy, přednášky a besedy, aby byl obraz doby co nejcelistvější. „Hlavně mladší ročníky překvapilo, že ta doba byla až tak drsná. Dost se ví o šikaně, co všechno se nesmělo, ale zločiny komunismu mnohé překvapily,“ konstatovala studentka Tereza Lehečková.
Její spolužačka Michaela Mladá rozstříhala padesát metrů trikolóry, aby všechny vyzdobila. Manekýny v apartních kostýmcích z krimplenu si předsevzaly, že v oděvech z osmdesátých let zakoupených v Tuzexu vydrží do večera.
Nebylo to snadné, látky je škrábaly a dívky se v nich potily. „Materiály tehdy nedýchaly. To je typické – prostě bylo tenkrát dusno,“ shrnula maturantka Alena Štěrbová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery