Hodí dítě do smetí a přikážou: Hrabej | e15.cz

Hodí dítě do smetí a přikážou: Hrabej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z popelnice čouhají jen nohy. Ten, komu patří, hledá v kontejneru věci, které jiní vyhodili.

Přerov l Kdo si v neděli odpoledne vyjde v Přerově na procházku, musí mít pocit, že přihlíží závodům majitelů dvoukoláků a vysloužilých dětských kočárků. Do ulic totiž vyrážejí takzvaní vybírači popelnic. A neštítí se ničeho.

„Jezdí jich tu čím dál víc. Jsou to úplné nájezdy. Dokonce asi mají rozdělené rajony, protože před časem se na Velké Dlážce strhla bitka několika skupinek, které se hádaly o jednu popelnici,“ říká Vladimír Král z Přerova. Upozorňuje zároveň, že vybírači popelnic vozí jako pomocníky své děti. Hodí je do kontejneru a přikážou jim, ať „hrabou“.

„Víme o tom, stává se to často. Když strážníci na někoho takového narazí, snaží se mu domluvit. Bohužel lidé, kteří vybírají popelnice, vedou k takovému způsobu života i své potomky,“ podotýká Miroslav Komínek z Městské policie v Přerově.

Jídlo, oblečení, kovy

Proč lidé popelnice vybírají? Jedna žena to pod podmínkou anonymity vysvětluje. „Mám šest dětí a jsem bez práce. Na sociálce nám dávají tak málo peněz, že si musíme přilepšovat. Vytahujeme hadry, které pak obnosíme. Jídlo, které nám poslouží jako večeře. Nebo kovové věci, které pak naši chlapi prodají ve sběrně,“ popisuje žena, zatímco spouští do popelnice svou pětiletou dceru Denisu. Ta za chvíli vytahuje první „poklady“ – tenisky, zimní bundu, pět koleček salámu a budík. Všechno se hodí.

Jedním z vybíračů popelnic je i Martin Sázel z Přerova, který se za svou situaci nestydí a je ochotný o ní mluvit. „Jsem vyučený zedník, ale nikde nedělám, neberu žádnou podporu, nemám trvalé bydliště. Abych přežil, tak prolézám popelnice. Zalovím a vždycky něco vytáhnu. Stačí mi, když vyhrabu staré pečivo a nějaké hadry na oblečení, ale už jsem našel i sedm funkčních mobilů,“ říká třiadvacetiletý muž, který už šest let žije na ulici.

Také čtenář Sedmičky Pavel Navrátil byl svědkem vybírání odpadu. „Jsem z Troubek, ale tohle mě opravdu zaujalo. U Tesca se za bílého dne dvě ženy dobývaly do kontejneru, který je speciálně určený pro šatstvo a hračky. Všiml jsem si, že tyto sběrné nádoby jsou v Přerově novinkou, ale myslím si, že by měly být lépe zabezpečeny. Tohle je ostudné,“ míní Navrátil.

Vyhláška už neplatí

Vybírání popelnic bylo dřív kvalifikováno jako krádež. „Když jsem byl v devadesátých letech starostou, vydali jsme vyhlášku, která jasně říkala, že co je uložené v popelnici, stává se automaticky majetkem města. A kdo vezme něco z kontejneru, stává se zlodějem. Strážníci tehdy tyto činy trestali, ale dnes už tato přerovská vyhláška neplatí,“ vysvětluje právník Petr Dutko.

Miroslav Komínek z přerovské městské policie připouští, že pokud lidé hrabající v popelnicích nedělají kolem sebe zjevný nepořádek, většinou jejich počínání přejdou strážníci bez povšimnutí.
„Když ale vidíme, že vezou na dvoukoláku hodnotnější kovové věci, jako třeba trubky na lešení nebo kabely, zajímáme se o to, kde je vzali. Většinou ale stejně tvrdí, že jim je někdo dal a zjistit pravdu je těžké,“ podotýká Komínek.

Podle něj jsou časté i případy, kdy kontejnery s papírem vybírají lidé, kteří vypadají na první pohled solidně. Jeho názor potvrzuje Michal Farný. „Třídím odpad a nosím papír do speciálních kontejnerů. Jsem pak úplně vytočený, když vidím, jak přijede důchodce, který svázané balíčky vytahuje a skládá si je na nosič kola. Je to v Přerově častý jev,“ konstatuje muž.

Jednou pohrozil staršímu člověku, který se přehraboval v popelnici, že na něj zavolá strážníky. „Řekl mi, že má tak malý důchod, že by nevyžil. A že ve sběrně mu dají korunu za kilo,“ uzavírá Farný.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video