Jak vidí město lidé odjinud? | E15.cz

Jak vidí město lidé odjinud?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Redakce Sedmičky zjišťovala, jak Karvinou vidí lidé pocházející odjinud.

Pro jednoho je Karviná druhý domov, jiný se sem přistěhoval jen kvůli rodině nebo práci. V jednom se lidé, kteří se do města přistěhovali, shodují. Karviná se mění k lepšímu. „Karviná se mi moc líbí. Má svoji historii, krásné historické centrum, lázně, univerzitu, prostě vše, co patří k modernímu městu,“ říká Vilma Krňávková původem se Slovenska. Už devětatřicet let učí karvinské děti česky. Češtinu ovládá lépe než mnoho rodilých Karviňáků. Místní lidé se chovají k přistěhovalcům dobře, míní černošský fotbalista Tchami Ngangoue Hervé hrající za druholigový MFK. „Lidé jsou tady fakt milí,“ chválí Tchami. Nejobtížněji si cizinci zvykají na českou kuchyni. Na knedlíku, zelí a vepřovém si pochutnají Slováci a Poláci. Ti z větší dálky už moc ne. „Česká jídla jsou těžká. Zkoušel jsem klobásu nebo guláš, ale nechutnalo mi. Přednost dávám salátům nebo těstovinám,“ hodnotí Tchami. Cizinci vyrážejí v Karviné nejčastěji na Masarykovo náměstí nebo na procházku do parku Boženy Němcové. „V parku je krásně. Navíc kolem paneláků v Karviné není pro procházky moc místa. Hlavně když jdu s dětmi,“ říká Tadeusz Swed, který se do Karviné přistěhoval z Polska. V povolení k pobytu Tadeusze Sweda stojí sloučení rodiny. Před lety se sem z Polska přistěhoval za ženou a dcerou. „Karviná se mi moc nelíbila, proto jsem se s rodinou přestěhoval vedle do Stonavy. Paneláky mi vůbec nechybí. Ve městě je sice několik pěkných míst, ale chybí mi ty louky, pole a lesy, blízko kterých jsem vyrůstal v Polsku. Zpátky do Polska už bych se ale neodstěhoval, mám tu práci, rodinu i známé a přátele,“ vysvětluje horník Sweda.

„Mireček“ se přistěhoval z Kamerunu

Už rok z tribuny na karvinském fotbalovém stadionu pokřikují fanoušci na jednoho z hráčů „Mirečku“. Až nedávno se Tchami Ngangoue Hervé dozvěděl, že jde o postavu z legendárního českého filmu, a byl příjemně překvapený. I jemu se v Karviné líbí. A nejen na stadionu. „Moc lidí tu neznám, ale mí spoluhráči i lidé, které potkávám na ulici, jsou přátelští,“ povídá jednadvacetiletý záložník. Předtím, než se stal posilou karvinského fotbalového týmu, hrál v Polsku a v Německu. V Hannoveru a Berlíně prožil sedm let. „Třeba Berlín je úplně jiné město. Karviná je o hodně menší, ale líbí se mi. Už jsem tu párkrát zašel i na diskotéku a potkal jsem tam velmi milé lidi. Navíc tam byla i spousta pěkných dívek,“ dodává s úsměvem Tchami.
Karviná už podle lidí, kteří se sem přistěhovali z jiných měst České republiky nebo ze zahraničí, nejsou jen doly a haldy. V posledních letech se vzhled města podle nich výrazně změnil k lepšímu, alespoň některé jeho části. „Vidím to jako dnes. Můj muž si mě před dvaceti lety vezl z malebných Domažlic do Karviné. Když jsem viděla ty haldy kolem šachet, měla jsem slzy na krajíčku. Hotová měsíční krajina. Měl jsem z toho strach. Dnes je to už o něčem jiném. Centrum je krásné a i ty haldy vypadají lépe. Jsou na nich vysazené stromky a tráva,“ uzavírá rozená Jihočeška Ivana Záhoříková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video