Kašpar a spol. v akci. Kolik vyberou?

Ostravou znovu obcházejí trojice s korunami na hlavě, začala jedenáctá Tříkrálová sbírka. Bez koho by se neobešla?

Skupinky Kašparů, Melicharů a černých Baltazarů zvoní od začátku roku u dveří. Tři králové budou obcházet domy a byty do 14. ledna. Kdo chce, může jim do plastové bandasky s logem Charity hodit peníze. Pomůže tím lidem, kteří to potřebují. „Sbírka má tradici, je důvěryhodná a lidé ví, komu pomáhají,” říká Martin Hořínek, který sbírku v celé ostravsko-opavské diecézi koordinuje.
Část peněz, které se letos v Ostravě vyberou, dostane například azylový dům pro matky v tísni, dům pokojného stáří svatého Václava či kontaktní centrum pro bezdomovce. Všechny potřebují opravit. Další peníze půjdou na provoz chráněných dílen a mobilní hospicové jednotky, která se stará o lidi, kteří stonají či dožívají doma.
Ostravskými ulicemi chodí letos stejně jako vloni na 230 skupinek koledníků. Každá má svou zapečetěnou plastovou kasu, do níž lidé házejí peníze. „Máme ulici, kde nám tradičně lidé vhodí i celou tisícikorunu,” hlásí patnáctiletá Starobělanka Lucie Foltová, která chodí koledovat od samého počátku sbírky. Letos poprvé jedné ze skupinek velí. „Už se těším, až zase půjdeme a budeme zpívat My tři králové jdeme k vám. Dřív jsem vždycky byla ten černý vzadu. Nikdo ho nechce dělat. Ale letos to bude muset být někdo jiný,” směje se.
Zdeněk Staněk, který starobělský rajon mezi koledníky rozděloval, dodává: „To kvůli kontrole. Vedoucí skupinky má identifikační průkazku, jsou na ní jeho údaje. Kdo chce, může si ověřit, jestli se shodují s občankou. A na ní je i fotografie, tak aby byl vedoucí poznat.”
Ostrava je jedním z pěti měst v diecézi, kde se pravidelně vybere přes milion korun. „Vede Hlučín, tam to bývá milion a půl. Následují Ostrava, Opava, Frýdek-Místek a Odry,” říká Hořínek. Koledníci podle něj stihnou obejít asi čtvrtinu domácností. „Je velký rozdíl mezi městem a vesnicí. Nejvíce vyberou v rodinných domech,” dodává Hořínek.