Nabarvené ptáče dál živí naději na Oscara | e15.cz

Nabarvené ptáče je v užší nominaci na Oscara. Připadám si jako Ledecká, říká k tomu režisér Marhoul

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koprodukční snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče má zase o něco větší šanci, že jej Americká filmová akademie ocení Oscarem. Jeden z historicky nejdražších tuzemských filmů se pro slavnostní večer 9. února dostal do užšího výběru nominací v kategorii mezinárodní hraný film.

Česko uspělo také v kategorii krátký animovaný film, kde byl do užšího výběru zařazen snímek Dcera studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Darii Kaščejevové.

Definitivní oscarové nominace, vždy pět v každé kategorii, budou vyhlášeny 13. ledna.

"Je nám velkou ctí, že se Dcera dostala na shortlist s dalším českým filmem Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který je na shortlistu v kategorii mezinárodní hraný film," uvedla v prohlášení Alexandra Hroncová z FAMU. Jako zajímavost pak dodala, že pracovní název snímku Dcera byl Ptáče (The Bird), Kaščejevová se ale těsně před dokončením rozhodla pro změnu.

Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, sklidila s Dcerou už několik festivalových úspěchů. Snímek dostal nejvyšší ocenění Křišťál na festivalu ve francouzském Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku. V říjnu si Kaščejevová za Dceru převzala v mezinárodní kategorii animace cenu americké Akademie filmového umění a věd, označovanou za studentského Oscara.

Nabarvené ptáče, které zazářilo mimo jiné na festivalech v Benátkách či v Torontu, se do užšího výběru deseti snímků dostalo v konkurenci 93 filmů. Ve výběru deseti zahraničních filmů je vedle Nabarveného ptáčete například francouzský snímek Bídníci, který režíroval Ladj Ly, jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa, španělské drama Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara nebo maďarský film Barnabáse Tótha s názvem Akik maradtak (Ti, kdo zůstali).

Film Nabarvené ptáče jen v českých kinech vidělo téměř 100.000 lidí. Nabarvené ptáče je svým zpracováním, ale především tím, že se drží literární předlohy románu polského spisovatele Jerzyho Kosińského z roku 1965, vnímán rozporuplně. Některým divákům vadí zobrazované násilí a krutost, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď.

Film i kniha vypráví příběh malého chlapce, kterého v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgard či Udo Kier.

Reakce režiséra Václava Marhoula na nominaci

Nevěřil jsem tomu a stále tomu ještě nemohu uvěřit. V pondělí večer jsem si pustil telefon a bylo tam deset zpráv. Říkal jsem si: Sakra, co to je? Pak jsem to otevřel a jen zíral. Nemůžu tomu stále věřit, připadám si úplně stejně jako Ester Ledecká, která projela cílem a nevěřícně zírala na své umístění.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video