Loď Ever Given, která blokovala Suez, zvedla kotvy. Na internetu se stihla stát i součástí světa Pána Prstenů

Podaří se ji vyprostit?

Podaří se ji vyprostit? Zdroj: twitter, Facebook

Ever Given brání i Společenstvu prstenu.
Situace kolem kontejnerové lodi Ever Given baví sociální sítě.
Situace kolem kontejnerové lodi Ever Given baví sociální sítě.
Situace kolem kontejnerové lodi Ever Given baví sociální sítě.
Situace kolem kontejnerové lodi Ever Given baví sociální sítě.
13
Fotogalerie

Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, ve čtvrtek zvedla kotvy po třech měsících na Velkém Hořkém jezeru. Držela ji tam na základě soudního příkazu Správa Suezského průplavu (SCA), která požadovala odškodné. Loď se v posledních měsících stala terčem vtipálků. Tvůrci memů ji stylizovali například do světa Pána Prstenů. 

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď o hmotnosti 220 tisíc tun zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a kdy zhruba 400 lodí muselo čekat opodál. Incident narušil světový obchod

Podle svědka agentury Reuters na palubě remorkéru se Ever Given ve čtvrtek 7. července začala pohybovat na sever na Velkém Hořkém jezeře, které odděluje dvě části průplavu a kde plavidlo kotvilo se svou indickou posádkou od 29. března. Jedna z největších lodí svého druhu má na palubě přibližně 18 300 kontejnerů.

Správa Suezského průplavu požadovala za záchrannou operaci a další ztráty odškodné přesahující 900 milionů dolarů (19,5 miliardy korun), které později snížila na 550 milionů dolarů. Při vymáhání nároku zadržela loď na základě soudního příkazu, což vyvolalo spor s pojistiteli lodi a japonským vlastníkem, společností Shoei Kisen. V úterý egyptský soud zadržení plavidla zrušil.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.