Míra neobsazenosti kanceláří i skladů postupně narůstá | E15.cz

Míra neobsazenosti kanceláří i skladů postupně narůstá

Podle nejnovější studie společnosti DTZ Property Times se ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšila míra neobsazenosti v kancelářském i průmyslovém segmentu v důsledku ochladnutí poptávky po nových prostorech a zároveň z důvodu snižování prostor ze strany nájemců a nově dokončených projektů.

V případě maloobchodu se pak rozevírají nůžky mezi úspěšnými centry s často stoprocentní obsazeností a centry, která se už před ekonomickou recesí potýkala s problémy. Pod velkým tlakem bylo i ve třetím čtvrtletí čisté efektivní nájemné v administrativních i průmyslových komerčních nemovitostech a tým DTZ očekává s koncem roku jeho další mírný pokles. Zvýšenou (mezičtvrtletní) aktivitu vykazují pouze investice do komerčních nemovitostí, a to hlavně díky privátním investorům. Celkové pronájmy kanceláří zachránily od historického minima četné renegociace (prodloužení smluv), dosahující poloviny celkového objemu.

Objem čistých pronájmů (bez renegociací) dosáhl pouze 24 900 metrů čtverečních ploch v administrativních budovách, což odpovídá 45procentnímu mezikvartálnímu a 62procentnímu meziročnímu poklesu. Včetně obnovení/prodloužení nájemních smluv to však pro třetí čtvrtletí se 46 500 metry čtverečními realizované poptávky znamená propad o „pouhých“ 15, respektive 33 procent. V důsledku toho se míra neobsazenosti v Praze zvýšila z 10,13 procenta ve druhém čtvrtletí na 10,6 procenta. Nejvyšší dosahované nájemné, které je tlačeno dolů, kleslo o 5 procent mezičtvrtletně a 8,7 procenta meziročně, momentálně je na úrovni 20 až 21 eur za metr čtvereční a měsíc.

#####Developeři vyžadují vysoké předpronájmy

V důsledku globální finanční krize mnoho developerů vyžaduje vysoké předpronájmy před započetím výstavby. Proto většina z uvažovaných téměř 1,4 milionu čtverečních metrů se posouvá na roky 2011 až 2013 a ještě dále v závislosti na tom, kdy se developerům podaří zajistit předpronájmy a financování. To může v letech 2010 až 2011 vést k nedostatku kvalitních kanceláří v metropoli. „Platné stavební povolení mají projekty s celkovou kapacitou 281 800 metrů čtverečních, které však většinou nebudou zahájeny bez předpronájmů či jednoho konkrétního nájemce.

Územní rozhodnutí pak již bylo vydáno projektům s objemem 295 800 metrů čtverečních,“ říká Lenka Hartmanová z týmu Consulting & Research DTZ. V různém stadiu příprav se nacházejí další projekty s nabídkou až 687 800 metrů čtverečních. Ty mohou být do roku 2012 dokončeny jedině za předpokladu získání všech nutných povolení, zajištěných předpronájmů, a tím i financování.

#####Některé značky odcházejí, některé naopak přicházejí

Ekonomická recese a nižší ochota koncových zákazníků utrácet se promítla rovněž do maloobchodu v České republice. Několik majitelů značek se rozhodlo pro odchod z České republiky, další vlastníci uzavřeli některé nevýdělečné prodejny. Zejména na principu franšízy ovšem pokračuje v ČR expanze řady značek. Na trhu s průmyslovými nemovitostmi celková míra neobsazenosti vzrostla na 18,2 procenta (z 16,9 procenta ve druhém čtvrtletí) z důvodu nižších čistých pronájmů (bez renegociací) spolu se snižováním prostor ze strany nájemců a nově dokončených projektů (ačkoli v omezené míře).

Výsledkem je 636 000 metrů čtverečních neobsazených moderních skladových prostor v ČR. Celkový objem uzavřených obchodů byl na úrovni 113 500 metrů čtverečních ve třetím čtvrtletí, a ačkoli se jedná o mezičtvrtletní nárůst, bez renegociací by pronájmy činily pouze 70 500 metrů čtverečních (ve srovnání se 73 200 metry čtverečními ve druhém kvartálu). Výstavba nových skladových hal na spekulativní bázi byla téměř ukončená s tím, že většina prostor je dokončována až po uzavřených předpronájmech.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!