Nalézal, nebo tvořil? Obojí a skvěle

Celda Klouček je přední český sochař a výtvarník přelomu 19. a 20. století. Paleontologové ale nad tím žasnou. Pro ně je to uznávaný specialista na období siluru.

Výtvarnická, sochařská a architektonická obec zná Celestýna (Celdu) Kloučka jako pohotového kreslíře nebo jako autora výzdoby plzeňského muzea. „Jako první v Čechách obnovil technologii nanášeného štuku. Novorenesanční budovu muzea ozdobil tehdy moderními secesními prvky,“ vypočítává Jan Mergl, jeden z autorů výstavy, která Celdu Kloučka právě v Západočeském muzeu představuje.

„Klouček je dnes autorem opomíjeným, ačkoli toho udělal velmi mnoho, obsáhl svou tvorbou styly od novorenesance po modernu,“ dodává Jan Mergl. Druhý autor výstavy, jeho bratr Michal Mergl, však kroutí hlavou: „Celda Klouček byl významný paleontolog. O tom, že byl také výtvarníkem, nemá vědecká veřejnost vůbec ponětí,“ říká s úsměvem. A dodává, že k hledání a studiu trilobitů se Celda Klouček dostal relativně pozdě, až po padesátce. Ale i přes to v tomto oboru stihnul učinit významné objevy.

„Ten nejvýznamnější pochází ze srpna 1914. Tehdy našel trilobity, díky nimž stanovil přesné stáří jedné lokality ve středních Čechách. Což tehdy vzbudilo velkou vlnu nevole v odborných kruzích. U nejslavnějšího českého trilobita dokázal zase jako první stanovit jeho stáří, které bylo do té doby neznámé,“ vysvětluje Michal Mergl.

Nikdy není pozdě

Celda Klouček se narodil 6. prosince 1855. Výstava ve výstavním sále muzea přibližuje kromě jeho vlastní výtvarné tvorby i počiny, jimiž obohatil muzejní sbírky. Muzeu totiž prodal například kolekci slovácké keramiky ze sedmnáctého až devatenáctého století, lidové výšivky, nábytek nebo knižní vazby. „Je tu představena i česká expozice ze Světové výstavy 1900 v Paříži, která získala Grand Prix a na níž se Klouček rovněž podílel. Tento sekretář s keramikou tam byl třeba také vystaven, jak víme z dochovaných fotografií. A podle stop, které nádoby na sekretáři zanechaly, jsme je teď mohli rozmístit stejně,“ prozrazuje Jan Mergl.

Po roce 1904 přestává Celda Klouček tvořit a propadá nové vášni: trilobitům. Ze své chalupy vyráží za jejich sběrem do okolí Rokycan a Hořovic. Už v roce 1918 dostává jedna z fosilií jeho jméno: Elkanisca Klouceki. „Celda Klouček je důkazem, že nikdy není pozdě začít znovu. On v padesáti letech zcela změnil profesi a ačkoli jako paleontolog byl amatér, dokázal víc než řada profesionálů,“ poznamenává Michal Mergl. Patnáct let plánování Celda Klouček zemřel 14. října 1935. Výstava v Západočeském muzeu je první jeho soubornou výstavou a potrvá do 5. prosince. „Plánovali jsme ji patnáct let a shodou okolností to vyšlo tak, že vernisáž byla v den pětasedmdesátého výročí Kloučkova úmrtí,“ uzavírá Jan Mergl.