Navštívili Vary. A nehybní zůstávají | E15.cz

Navštívili Vary. A nehybní zůstávají

Karlovy Vary vizuálně obohacuje množství soch. Řada z nich souvisí se slavnými návštěvníky.

Nejsou to jen sochy, které nositele zvučných jmen světového umění i politiky, jež zavítali do proslulých lázní, připomínají. Četný by byl rovněž přehled reliéfů, bust a pamětních desek. Sochy jsou však mezi uměleckým připomenutím slavných hostů nejviditelnější.
Mezi nejznámější díla patří nejspíš sochy tří hudebních velikánů – Ludwig van Beethoven nedaleko japonské zahrady v parku před hotelem Richmond, Bedřich Smetana na cestě od galerie umění k letnímu kinu a Antonín Dvořák ve Dvořákových sadech.
Nejmystičtěji působícím mezi všemi je pomník věnovaný německému básníkovi Friedrichu Schillerovi v těsném sousedství galerie umění, přestože spisovatel, básník, dramatik a překladatel pobýval v Karlových Varech pouze jednou. V roce 1791.
„Krásný monumentální pomník tu stojí od roku 1909, kdy od Schillerova narození uplynulo právě sto padesát let. Pomník má dva autory. Celá kompozice je dílem Friedricha Ohmanna, slavného architekta a představitele secese, který navrhl rovněž Ohmannovu kolonádu, dnes Zámecké lázně. Vlastní bílý reliéf v mramoru vytvořil karlovarský sochař Max Hiller,“ vysvětluje karlovarský historik Stanislav Burachovič.

Beethoven i Marx

Co do monumentality si však se Schillerovým pomníkem nezadá socha Ludwiga van Beethovena ve dvojnásobné nadživotní velikosti. Hudební génius navštívil Karlovy Vary v roce 1812 a vyvedený v bronzu stojí na břehu řeky Teplé od roku 1929. Téměř na stejném místě, kde stávala socha mocnáře Franze Josefa I., odstraněná však pár let po vzniku první republiky. Autorem Beethovenovy sochy je karlovarský sochař Hugo Uher.
A do třetice – svými rozměry výrazně přesahující běžné lidské míry je i socha Karla Marxe v parčíku proti ruskému konzulátu v ulici Petra Velikého. Vytvořil ji karlovarský sochař Karel Kuneš, rovněž autor sochy Dvořákovy, a sedící Marx je zde od roku 1988. Pomýlený myslitel pobýval ve Varech hned třikrát – 1874, 1875 a 1876.
Seznam slavných lázeňských hostů by byl velice rozsáhlý, zdaleka ne všichni mají ve Varech alepoň pamětní desku. Z těch, jejichž připomenutí lze při procházce městem nalézt, jsou to například ruský car Petr Veliký, básník a muž renesančího záběru aktivit Johann Wolfgang Goethe (s bezkonkurenčními třinácti pobyty), polský básník Adam Mickiewicz, polský hudební skladatel Fryderyk Chopin, ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, německý skladatel Johannes Brahms či řecký král Otto I.

Přehled soch se rozšiřuje

Z osobností, které město navštívily ve 20 a 21. století, zde má sochu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a první člověk ve vesmíru, kosmonaut Jurij Gagarin. První sem jezdil mezi lety 1923 až 1932, druhý se ve Varech objevil v roce 1966. Zatímco Masarykova socha od zdejšího sochaře Jana Kotka zdobí centrum města čtvrtým rokem, Gagarina je třeba hledat na letišti.
„Socha Jurije Gagarina je z roku 1975, vytvořil ji sochař Antonín Kuchař. Původně stála před Vřídelní, dříve Gagarinovou kolonádou. Od roku 1992 je socha přestěhovaná na letiště,“ říká historička umění Božena Vachudová z karlovarské galerie umění.
Ta vytvořila přehled nejnovějších soch, plastik a objektů, které město obohacují. Práce obsahuje všechny objekty, nejen ty, které by souvisely se slavnými hosty.
„Nejucelenější soupis pomníků, soch, objektů a pamětních desek vytvořila historička Kamila Bešťáková v roce 2002. Snažila jsem se doplnit stávající evidenci, protože se stále potvrzuje zkušenost, že pokud není nedávná minulost zachycena písemně, upadá do lidského zapomnění. V současné době přehled rozšiřuji o pozapomenuté sochy a objekty, mezi něž patří například právě Gagarinova socha,“ uvádí Vachudová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.